şükela:  tümü | bugün
5 entry daha
 • nerdeyse her evin farklı bir mimariye sahip olduğu koray inşaat ürünü tam anlamıyla 2 yıl sonra bitecek olan ömerlide bulunan konut şehri. lakin birkaç gün önce 80.000m2 alana yayılmış otomatik sulama sistemini incelemek amacıyla gittiğim yerde diyebilirim.
  en son sulama teknoloji imkanlarından yararlanarak 80.000m2 alanın hepsini de otomatik sulama yapabilecek kadar paranın bol bol heryere aktığı hatta ufak göletlerin hemen kıyısına ördek, kaz gibi hayvanlara bile kulube koyabilecek kadar insana "yuh be" dedirten yerleşim birimi.

  öğrendiğim sulama sisteminden birkaç anektot aktarırsak şöyleki; koskoca 80.000m2 alan yaz aylarında sadece 1 günde 600 ton** su tüketilmekdedir. bu alan cim ve arada bir tek tük ufak çaplı ağaçtan meydana gelmekdedir.. ancak koray inşat hergün 600 tonuda iskiden alırsak batarız düşüncesiyle harika bir sistemle öğreninlerin "harbi oha ulan" demesine sebebiyet vermektedir. kısaca açıklarsak bu hergün çimlerin sulanması için kullanılan 600 tonluk su tüm konutların lavabo, banyo ve tuvalet atıklarının "tümü" özel bir bölgede depolanarak dev gibi su arıtma makinaları tarafından arıtılarak yeniden o evlerin hem musluk sularına hemde yeniden o çimlerin sulanmasına dönmektedir.. sulanan çimlerden sızarak toprak altına inen sular bile desarj sistemi ile yeniden depoya havale edilip toplanmaktadırlar.. lakin çevre bakanlığının, milli parkların korunmasıyla ilgili kurumların ve ilgili belediyenin çevre koruma daire başkanlığının tüm konutların atık sularının 1 damlasının bile asla ne ormana nede kanalizasyona atılmasına izin vermemesinden ötürü bu olaylar meydana gelmektedir. yani kısaca özetlersek tüm konutların atık suları (tuvalet de dahil) oldukça büyük depolarda biriktirilip arıtma sistemlerinden geçirildikten sonra yeniden geri dönüştürülerek evlerin musluklarına ve 80.000m2 lik alanın hergün sulanmasında kullanılmaktadır..
  (bkz: vay anasını sayın seyirciler)

  gelelim sulama sisteminin teknolojik olayına; bu koskoca 80.000m2 alan rain bird firmasının sulama mekanizmaları kullanarak bir bilgisayar yazılımıyla masa başından yönetilmektdir lakin bu bilgisayar 5 ayrı noktaya konulmuş uydu haberleşmeli modüllere bilgi gönderilerek kablosuz olarak yönetilmektedir.. şaşkınlıktan insanların ağızı bi karış açacak kadar aşmış bir sulama teknolojisi kullanılmaktadır..
  yapanları tebrik ederken, yaşlıların ellerinden, küçüklerin gözlerinden öper, kızlarada selam eder saygılar sunarım.
  (bkz: teknoloji nereye gidiyor)
  (bkz: sulama teknolojisi)
5 entry daha