şükela:  tümü | bugün
25 entry daha
 • temel düzeyi aştıktan sonra ingilizce alt yazılı filmler ve diziler izlemek. ama film veya dizi toplamının en fazla %5'inde bilinmeyen kelime için sözlüğe bakmak elzemdir. çünkü sürekli kelimeye bakmak filmi piç eder ve zevkini kaçırır..

  film ve dizileri ing altyazı izlemek size birkaç şey katar. bunları şöyle sıralayalım..

  1. sizi okumak için zorlar. ama hızlı okumak için. öyle ağırdan ağırdan, durdura durdura herkes izler filmi. durdurma yapmadan kelimeleri ve cümle kalıplarını okuyup hızlıca anlamanıza zorlar sizi. geri dönüşler yapamazsınız. tabi anlamak derken bu durum herkesin seviyesine göre değişir. kimi çay kaşığıdır kimisi kazan. ama herkes kendi seviyesine göre maksimum fayda sağlar..

  2. kelimelerin okunuşlarını birinci ağızdan ve defalarca dinlersiniz. böylece sadece kelime öğrenmekle kalmaz bir de bunların telaffuzlarını öğrenirsiniz. hem de en sevdiğiniz oyuncuların ağzından..

  3. kalıpları ve cümle kurulumlarını farklı varyasyonlarda duyar ve öğrenirsiniz. bu şekilde hangi hallerde hangi cümle kurulur veya kurulabilir bunu öğrenirsiniz..

  4. ingilizceye sürekli maruz kalırsınız. böylece yabancı bir ülkeye gidip ing öğrenme formatını taklit edersiniz. ister istemez pasif ve aktif öğrenmeniz çalışmak durumunda kalır..

  bu yöntemi denerken başlarda zorlanırsınız. epey bir şey anlayamaz ve çokca sahne kaçırırsınız filmden veya diziden. hatta film veya dizi piç olabilir. ama önemli olan sizin ing öğrenmeniz ise buna katlanacaksınız. öyle veya böyle.. ya da benim gibi ilk başlarda daha çok crime | mystery | thriller dışındaki filmlerden başlayacaksınız. çünkü bu tür filmlerde metin çok önemlidir.

  yöntemi denerken sabırlı olacaksınız. bu iş öyle 1-2 ayda olmuyor. normal bir insanı düşünün.. 5 yaşına kadar daha doğru düzgün konuşamıyor bile. benim tavsiyem her gün en az 40 dk'lık bir dizi veya bir filmin yarısını izlemek. bunu ne kadar katlarsanız kat edeceğinizi yol o kadar artar ve gelişirsiniz..

  dilde kesinlikle sabır önemlidir. olayıları kendi akışına bırakın ve ben yapamıyorum muhabbetini bırakın. türkçe konuşmayı nasıl becerdiyseniz ing konuşmayı da öyle becerirsiniz. çünkü dil öğrenmek matematik veya fizik öğrenmek gibi değildir.. tamam kimisinin buna ekstradan yatkınlığı vardır ama bunu emin olur herkes yapar. sadece birisi 1 yılda birisi 3 yılda yapar. ama yapar..

  nihai tavsiyem ise bu yöntemin de temelini oluşturan "okumak".. ne kadar çok okursanız o kadar varsınızdır. benim tavsiyem sadece okumayı eğlenceli hale getirmek üzerine kuruludur. bunu çeşitli varyasyonlarla geliştirebilirsiniz. örneğin ilginiz varsa ing oyunlar oynamak.strateji oyunları birinci tavsiyemdir. adventure oyunlar da iyi gider.. ya da ingilizce radyo dinlemek vs.. hepsinin temel gayesi okumak ve nihayetinden ingilizceye daha çok maruz kalmaktır. bu işin başka bir tılsımı yoktur..

  kelime kartları vs. işi daha sıkıcı ve içinden çıkılmaz bir hale sokar. kesinlikle tavsiye etmem.. kelime kartlarının tek işe yaradığı şey kısa zamanda hazırlanılan bir sınav için olabilir. benim tavsiyem ise sınava hazırlık değil ingilizce öğrenme odaklıdır..
123 entry daha
hesabın var mı? giriş yap