şükela:  tümü | bugün
28 entry daha
  • mantarların vajen bölgesinde meydana getirdiği enfeksiyondur. akıntı (peynir kesiği gibi), kaşıntı, yanma, mukozada kızarıklık ve kötü koku (maya kokusu) gibi rahatsızlıklar meydana getirir.

    en sık olarak candida albicans, daha nadiren candida glabrata, candida brasiliensis, candida crusei ve diğer candida türlerinin şerefsizliği nedeniyle ile meydana gelir.

    bu mantar türleri aslında normal sağlıklı kişilerde vajen içinde az miktarda bulunurlar. vajen bölgesinde normalde yaşayan baskın mikroorganizmalar laktobasillerdir. bu bakteriler hem ortamın asitliğini arttırarak, hem de bazı antibiyotik maddeler üreterek bu mantarların ve bağırsak içindeki patojen bazı bakterilerin (e. coli gibi) aşırı çoğalmasını engeller.

    laktobasilleri öldüren antibiyotikler, vajinal duş, vajen deodorantları ve başka kozmetik uygulamalar nedeniyle laktobasiller ortamdan kaybolabilir. işte bu zamanlarda mantarlara gün doğar ve enfeksiyon tablosu gelişir.

    yukarıdaki şikayetler varsa aile hekimine ya da kadın doğum uzmanına başvurmak gerekir. tedavisi basittir. kocakarı ilaçlarından kaçınmak lazımdır.
176 entry daha