şükela:  tümü | bugün
76 entry daha
 • iflasını ilan edince bir anda dunyanın ilgi odagı olmus sehir.

  zaten bu iflas onlarca yıl onceden belliydi. sureci takip edenler icin hic de surpriz omadı. gecen ay sehir batmadı yani.

  detroit cok enteresan dengeler ustune kurulu bir sehir. inanılmaz boyutta gelir, statu ve ırksal ayrımın yasandıgı bir yer. sehirde sadece 3 tip insan yasıyor cok genel bir cerceve cizecek olursak: beyaz plaza insanları, fakir siyahlar ve universite ogrencileri. orta sınıf yok. en buyuk sorun bu. fukaralık tarif edilemez boyutta. zenci mahallesi neymis, zencilere neden bir ayrım, bir on yargı var, neden zencilerin suca karisma oranı daha yuksek, sehri ziyaret sırasında, bir turk tarafindan uzaktan algılanamayan bu kavramlar, gezerken gayet guzel anlasılabiliyor.

  detroit, en saasali doneminde amerika'nın 4. buyuk sehriydi. yıkılması ve terk edilisi 5 yıl surmus, sonra da belini dogrultamamıs. onceki belediye baskanlarından biri, sehri dolandırmaktan su anda hapiste. en yuksekten en dibe vurdugu icin sehir su anda feci halde. buyuk bir sehir ama ici bos.

  teorik olarak, olaya ekonomik acıdan bakıldıgında detroit en dibe vurdugundan bundan sonra hep yukselecegi varsayımında bulunuluyor. hem obama, hem de sehrin itici guclerinden general motors ve quicken loans bolgeye milyarlarca dolarlık yatırımlar yapıyor. bence en az bir jenerasyonun gecmesi lazım sehrin kendini toparlayabilmesi icin, 20 yıl ornegin. binaları duzeltebilirler, sehre yama yapabilirler ama insanların egitimsizligini duzeltemezsiniz kısa surede. ki amerika'nın en kotu okulları da yine burada.

  bence dunyanın en yasanılmaz yerlerinden biri. detroit'te yasamak got ister, oyle soyleyeyim. sokakta yururken rahat yok, iki adımda bir sigara isteyen, dakika bası para isteyen biri, 10 dakikada bir de "cok guzelsiniz bayan! arabama binmek ister misiniz?" ya da bazen daha curetkar "bilmemnereniz cok guzelmis, dokunabilir miyim?"

  78bin bos yapı var sehirde. o bos yapıları gozunuzde canlandırmanıza yardımcı olayım. sehir merkezinin dibinden, gokdelenlerin iki sokak otesinden baslıyor, o terk edilmis, yanmıs, harabeler. cogunun ici bos degil. evsizler, ipsiz sapsızların mekanı olmus bu binalar. sehir merkezinden baslayıp kilometrelerce devam ediyor, bos evler, depolar, fabrikalar, villalar...

  buradan ev alma konusuna gececegim. sacmalamayınız. 3bin dolara harabe villalar var, alıp ne yapacaksın itin kopegin yanında? google earth'ten bakıp sehrin cok gelismis oldugu yanılgısına dusenler olmus, toplu tasıma ne gelismismis filan, turkiye'den daha iyiymis... oldukca gulunc. lan bu adamlar araba uretiyorlar, isterler mi toplu tasıma gelissin?! gelismemis efendim, toplu tasıması rezalettir detroit'in. oyle bir sehrin iyi, gelismis, yasanilabilir oldugu google earth'ten bakılıp anlasılmaz. detroit'te sikerler adamı. o otobuse binemezsin demiyorum, bir kere bin bir daha binmek istemezsin. hem beyaz oldugun icin ortamda ay gibi parlayacaksın, herkes sana bakacak, hem de ne kadar deli, sizofren, uyusturucu bagımlısı, manyak varsa balık istifi gibi sıkısık yolculuk edeceksin. denemesi 1.25 dolar.

  en iyi yonleri: cok guzel brewery'ler var. craft beer meraklılarını memnun eden.
  gece hayatı oldukca iyi, eglenceli. ortam ve insanlar gayet grunge, muhabbetleri guzel.
  wayne state university'de maaslar iyi, saglık sigortası da oldukca kapsamlı. bir sekilde akademik personel cekebilmek icin cazip kılmaya calısıyorlar tabi ki. ama ben ne anladım, univesitenin iki sokak asagısında arkadasıma silah cekildiyse o yasamdan, oyle hayat mı olur lan? tedirgin!

  bunu yazan sunu da yazdı: #35764632
79 entry daha