şükela:  tümü | bugün
25 entry daha
 • bu mevsimde sık sık yuvadan düşmüş ya da bir şekilde sürüden kopmuş yavrular bulabilirsiniz. bakımı çok zahmetlidir, sakın kıyma, ekmek, kedi maması gibi internette tavsiye edilen gıdalarla beslemeyin, onun yerine aç kalsın daha iyi. bu tür besinler karınını doyurur, fakat uzun vadede -3 gün- karaciğer iflasına ve tüylerin deforme olmasına sebep olur. ve lütfen sakın ama sakın su içirmeyin! sıvı ihtiyacı yediği besinlerde mevcut, çeşme başında durup su içen ebabil diye bir şey de yok, ebabiller su içmez, sonra burnundan su verip boğmayın hayvanı. tekrarlıyorum, kıyma, kedi köpek maması, un kurdu, yumurta, ekmek vermeyin! veteriner ver dese de vermeyin, bilmiyorum diyen veteriner yok ama sallayan çok.. eğer başka çareniz yoksa bir ağaç dibine bırakın, kaçınılmaz son hemen gerçekleşsin, bir kedinin karnı doysun, siz de elinizde felç geçirerek çarpılmış ölü bir kuşla kalmayın.

  madem bir canlıya yardımcı olucaz, biraz saygı duymalı ve doğasını anlayıp ona göre muamele etmeliyiz, bir düşünün milyonlarca yıldır bu kuş daha önce nerede pilav, ekmek, kıyma, kedi maması yedi ki şimdi faydasını görsün. çok kızıyorum ama neyse, devam..

  kafese koymayın, karton bir kutu işinizi görür, kanatlarını açtığında etrafa çarpmayacak büyüklükte bir kutuya küçük bir folluk yerleştirin, bir yanından da havlu sarkıtın ki tırmanabilsin. kuşun fizyolojisini mükemmel bir şekilde anlamadıysanız kutuya delik açıp tırmanmasını beklemeyin, nereden bileceksiniz en iyi tırmanma için deliklerin nasıl olması gerektiğini, havlu iyidir istediği gibi tırmanır. ebabil yürüme ve sekme yeteneğine sahip bir kuş olmadığından, çünkü adı üstünde bacaksız; apus apus, duvarlara ve kayalara tutunabilir fakat yerde yürüyemez. zaten göreceksiniz hep kutunun kenarına tırmanıp yemek için bağıracak, o oradayken besleyebilirsiniz, elinize almayın.

  beslenmesi için bol bol küçük boy canlı çekirgeye ihtiyacınız olacak.

  antalya'da bir çekirge çiftliği var, biraz pahalı ama eve canlı çekirge gönderiyor. balık avlamak için satılan ölü çekirgelerden almayın hiç bir besin değerleri yok. peki bu canlı çekirgelerle yavrunuzu nasıl besleyeceksiniz? öncelikle çekirgeleri çimenle yeşillikle beslemeyi unutmamalısınız, çekirgeler yaşasın ki yavru beslensin.

  ebabilinizi tartın kilosunun 4de biri kadar çekirge yiyecek hergün, 2 saat arayla günde 6 kere beslenmesi gerekiyor. aşağı yukarı her öğün 4 çekirge yeterli olacaktır ama çok masraflı olduğu için 2 taneye kadar düşürebilirsiniz, ölmez.

  şimdi gelelim çekirge kasaplığı ve ebabil bakımına;

  - öncelikle ebabile dokunmadan önce elleriniz yıkamanız ve pamuklu bir eldiven kullanmanız lazım, kuşla temas edecek her türlü araç gereci iyice yıkayın ki sizenden ona bakteri bulaşmasın. bu kuşun taşıdığı bakterilerin insana zararı yok fakat insandan kapacakları ölümcül olabilir.

  - canlı çekirgelerin kutusunda küçük bir kapak oluyor, kutuyu sakın dikkatsizce açmayın kaçar giderler, o minik delikten çekirge seçip çıkarmak için tavsiyem bir pul cımbızı ya da ince uzun bir maşa almanız ve bir pense ve tek kullanımlık eldivenlerden bulundurmanız. cımbızı alırken ucu sivri ve kolay kontrol edebileceğiniz bir model seçin çünkü çekirgelerin bacakları inanamayacağınız kadar güçlü, bacaklarıyla kendilerini itip kaçabiliyorlar.

  -kendinize bir çalışma alanı hazırlayın, kağıt peçete yayın, ve bir bardak soğuk su bulundurun, cımbız, pense ve eldiveniniz ve minik bir çöp kabınız olsun. kutudan çıkardığımız çekirgeyi suya sokup biraz sallayarak sersemletin, ciddiyim!

  - sonra çekirgeyi kağıt havlunun üzerine alıp önce kafasını kopartın, sürekli cımbızla tutun çünkü kafasını penseyle çıkarsanız da bacaklar hala sağlam! sonra diğer uzuvlarını ve en son da sırtındaki zırhını sökün, geriye sadece yumuşak etli kısmı kalacak, yavru çok büyükse diğer parçaları yiyemez ama büyüdükçe yavaş yavaş kafadan başlayarak diğer uzuvları üzerindeyken de besleyebilirsiniz.

  - bütün çekirgeleri temizledikten sonra ebalinizi beslemeye başlayın; elinize eldiven takın, parmağınızla çekirgeyi boğazına hafifçe bastırarak itin, zaten o da boğazını sizin parmağınıza doğru itecek. sonra boynunu parmağınızla hafifçe aşağı yukarı okşayın ki hazmetsin. çok hızlı yedirmeyin yavaş yavaş, sindirmesine zaman verin. çok da yedirmeyin, sürekli yemek için kendisini paralamasına aldanmayın, kendini hala diğer yavrularla yuvada sanıyor ve ağlamayana meme olmadığını biliyor, ama sizinle çatlayarak ölmesi işten değil.

  - büyüdükçe çekirgeleri bütün bütün yutmaya başlayacak, yemek için daha az yalvaracak ve daha az yiyecek ama gerçekten yaşatıp doğaya salmaya kararlıysanız bu işlemi 3 aya kadar tekrarlamak zorundasınız. bir ebabil kolay yetişmiyor!

  ama bulduğunuz ebabil çok bebek değilse, uçup gitme vaktine az kaldıysa çekirgeleri zorla yedirmeye çalışsanız da istemez, daha sakin sessiz olur. yetişkin ağırlığı 50 gramdır, fakat yetişkin olmadan önceki 10 günlük zaman diliminde kilosu 60 grama kadar çıkabilir, bu kilodayken de uçamaz. eğer yemeği reddediyorsa ve kutusundan atlıyorsa, kanat boyu 3 parmak kadar kuyruğunu geçtiyse, boynundaki bebek tüyler dökülüp yerine düzgün parlak tüyler çıktıysa uçup kendi başına avlanma zamanı gelmiştir, zorlamayın. uçurun gitsin.

  bunun için etraftaki binalardan yüksek bir yere çıkmanız gerekecek. elinizle havada tutun ve uçana kadar bekleyin. eğer kendi isteğiyle uçmazsa zorlamayın, sakın havaya fırlatmayın, ebabiller akıllı kuşlardır, hazır değilse uçmaya çalışmaz, zorlarsanız strese girer, depresif olur, uçmaktan korkar. iyilik yapıcam diye bozmayın kuşu.
28 entry daha