şükela:  tümü | bugün
6 entry daha
 • erişkinlerin normal şartlar altında direnç düşüren en bir problem yok ise yılda 2-3 kez geçirdiği ve hayat boyu en çok en sık yakalandığı hastalık. sebep olan virüsler konuşma, hapşırma, öksürme ile havaya saçılarak 1-2 metre, hatta kuvvetli bir öksürükle 200 km hızla 5 metre uzağa fırlayabilirler. havaya saçılan virüsler tozlara asılarak 2 gün havada kalabilirler. öpüşme, el sıkışma da en garantili bulaşma yollarındandır.
  4 evrede gelişir.
  öncelikle hastalığın girdiği yerde yani burunda birkaç saat süren kaşınma, sıcaklık, tıkanıklık, yanma hissedilir. sonra birkaç gün boyunca hastalık yayılmaya başlar. boğaz şişer, ağrır ve kurur. hapşırığın başlaması ile birlikte sulu burun akıntısı ve burun tıkanıklığı gözlenir. burun mukozası kırmızı ve şiştir. halsizlik ve ateş bu dönemde ortaya çıkar. üçüncü dönemde mukozanın rengi koyulaşır, akıntı yoğunlaşarak sarı-yeşil iltihaplı görünüme bürünür. son dönem iyileşme dönemidir. tüm belirtiler direnç ve istirahat durumuna göre 5-10 gün içinde azalır ve yok olur taa ki yeni bir virüsle karşılaşana kadar.
  korunmak için ellerin sık yıkanması, burnun karıştırılmaması , hapşıranlardan uzak durup öpüşülmemesi ve aynı mendille ikinci kez burun silinmemesi gerekir.
  spor yapmayan kişiler yapan kişilere oranla 4 kat fazla hastalanırlar.
  kaynak: sesin peşinde
158 entry daha