şükela:  tümü | bugün
8055 entry daha
 • daha once linkleri verilmis ama daha cok insan okusun diye zulfu livaneli'nin 01.12.12 ve 30.11.12'de bu dizi ile ilgili yazdiklarinin bir kismini asagiya kopyaliyorum:
  hukumetin neden bu dizinin karsisinda oldugunu cok guzel anlatiyor...

  "bugüne kadar 'muhteşem süleyman' dizisine ses çıkarmayanların, niye birdenbire celallendiklerini anlamak için tarihe bakmak gerekiyor. hükümete yakın çevreler, osmanlı tarihini gayet iyi bilirler, bu yüzden dizinin gelecek bölümlerinden korkuyorlar. osmanlı sarayında yaşanan korkunç olayların halk tarafından bilinmesini istemiyorlar. tam da 'yeni osmanlıcılık' havası yaratılmaya çalışılırken, kitap okumayan ama televizyon izleyen milyonlarca insanın gerçekleri öğrenmesi onları ürkütüyor.

  çünkü halk bunları gördüğü zaman isyan edecek, 'bunların hepsi yalan!' diye bağıracak ama sonra tarihçiler çıkıp malesef hepsinin doğru olduğunu anlatacaklar. diziye karşı kampanya başlatılmasının nedeni bu.

  demek ki, o dönemlerde yaşayan ve saraydan ölesiye korkan osmanlı vakanüvislerinin bile anlatabildiği olaylar, 2012 türkiye’sinin 'ileri demokrasi'sinde anlatılamayacak."

  "hükümetin ve diziye kızanların asıl derdi ne harem entrikaları, ne hürrem’in ihtirası, ne giyim kuşam.

  onlar asıl gelecek bölümlerden korkuyorlar; türk halkının gerçekleri öğrenmesinden ürküyorlar.

  çünkü 'muhteşem' denilen süleyman, en yakın arkadaşı, önce 'makbul' sonra 'maktul' ibrahim paşa olarak anılan ibrahim’den başlamak üzere, herkesi öldürtecek.

  yakışıklılığı ve sevimliliği ile izleyiciye kendini çok sevdiren şehzade mustafa, hürrem ve rüstem’in hileleri sonucunda boğdurulacak.

  şehzade mehmet eceliyle öldüğü için bu akıbetten kurtulacak ama dizideki o sevimli çocuk yani bayezid yağlı ilmekten kaçamayacak. iltica ettiği iran sarayına, babasının emriyle gönderilen osmanlı cellatları tarafından oğullarıyla birlikte katledilecek.

  bayezid ve dört oğlunu kazvin zindanında boğan cellatlar, bununla da yetinmeyecekler. bursa’ya giderek bayezid’in matem içindeki hanımının kucağındaki üç yaşında çocuğu da boğacaklar.

  hürrem’in tahta çıkarmak istediği hasta ve kambur cihangir ise ağabeyi mustafa’nın katlinden sonra şiddet ortamına daha fazla dayanamayarak genç yaşta vefat edecek, adına cami yaptırılan cihangir semti de yüzyıllar sonra 'yalan dünya' dekoru hâline gelecek.

  süleyman zigetvar’da öldüğünde, tahta geçebilecek tek oğul hayatta kalmış olacak. o da içkiye düşkünlüğü ile bilinen, istanbul’a morarmış bir halde sedye üstünde getirilen ve padişah olduktan sonra bir sarhoşluk anında hamamda kayıp kafasını çarparak ölen sarı selim.

  ve tarihler, süleyman sonrasını 'duraklama devri' olarak yazacak.

  nasıl duraklama olmasın ki; çok iyi yetişmiş, hem ilimde hem askerlikte, hem idarecilikte parlak bir yıldız gibi olan mustafa ve diğer şehzadeleri katlet, bununla yetinme, torunlarını bile öldürt; kala kala tahta geçecek bir sarhoş kalsın; sonra da osmanlı niye durakladı diye sor."
2070 entry daha