şükela:  tümü | bugün
285 entry daha
 • şu aralar hayatını film yapmaya çalışan ve bunun için "1 milyon koyacağız 10 milyon alacağız"diyen şark kurnazı. direk niyetini açıklamış. öyle gerçekleri açıklayacağım, neden, nasıl falan değil 1 milyona 10 milyon.e

  neyse biz geçmişe dönelim. ağca papayı vurduktan ve hüküm giydikten iki yıl sonra papa john paul'a ağca'nın onu kimin emri ile vurduğu sorusunun cevabını bulacağına dair bir söz verildi. bu sözü veren papanın çok güvendiği bir rahipti. ünvanı, nunzio apostolica con incarichi speciali idi adı, luigi poggi idi. avrupa'da istihbarat toplamakla görevli bir papalık ajanıydı ve aylardır mossad ajanları ile irtibat halindeydi. bunu papa'ya söylediğinde papa devam etmesini istedi.

  1983 kasımında poggi bu toplantılardan birinden vatikan'a dönüyordu. sorunun cevabı da yanındaydı.

  amerika'lılara (cia'ye göre) papa'nın vurulmasının altında kgb vardı. papa'nın komünizm karşıtı konuşmaları ve cia ile yakınlığı ile açıklıyorlardı bunu. evet papa ile cia arasında çok yakın bir ilişki vardı ve cia raporuna göre bu kremlin’i rahatsız ediyordu. “agca’s attempt to kill the pope: the case for soviet involvement (ağca’nın papayı öldürme girişimi: sovyetler’in olaya karışma olasılığı)” adında bir rapor hazırlamışlar ve papayı perde arkasında sovyetlerin olduğuna inandırmışlardı.

  oysa mossad lideri admoni suikast planın arkasında başka bir cevap bulmuştu. ona göre komplo tahran’da ayetullah humeyni’nin tam onayı ile hazırlanmıştı. papayı öldürmek hristiyan değerlerine karşı girişilen cihadın açılışı olacaktı.

  mossad’ın yaptığı analizlerden birinde papanın türkiye’ye düzenleyeceği gezi için ağca tarafından gazetelere yollanan tehdit mektubu inceleniyordu. mektupta “türkiye’nin ve din kardeşi olan islam ülkelerinin orta doğu’da önemli politik, ekonomik ve askeri güç haline geleceğinden korkan batılı emperyalistler, böylesine hassas bir dönemde haçlılar’ın dini lider görünümündeki kumandanı papa john paul’u türkiye’ye gönderiyorlar. eğer bu ziyaret iptal edilmezse, kumandan papa’yı kendi ellerimde öldüreceğim.” diyordu.

  mossad bu mektubun tahran’da yazıldığına kesinlikle emindi. mossad bilgisayarları humeyni’nin konuşmaları ile mektup arasında benzerlikleri tespit etmişti. ayrıca hapisten kaçtıktan sonra ağca’nın iran’a kaçtığı ve aylarca orada eğitim görerek beyninin yıkandığını da biliyorlardı.

  aslında cia’in suçladığı soğuk savaşta olduğu rusya, mossad’ın suçladığı ise daimi düşmanı irandı her istihbarat örgütü kendi çıkarına göre papa suikastine yaklaşıyordu.

  23 aralık 1983’te papa hapishaneye giderek ağca’yı ziyaret etti.

  t4 numaralı hücrenin kapısında belirdiğinde ağca ayakta duruyordu. papa yüzüklü elini uzattı. ağca tokalaşma için bir an tereddüt etti ve eğilip papanın yüzüğünü öptü sonra papanın elini tuttu ve anlına bastırdı.

  “mehmet ali ağca sen misin?” diye sordu papa italyanca.

  “evet”

  “burada mı yaşıyorsun.”

  “evet”

  papa sandalyeye, ağca yatağının kenarına oturdu.

  “kendini nasıl hissediyorsun?” diye sordu papa.

  “iyiyim iyiyim.”

  ağca papanın sol kulağına fısıldayarak konuşmaya başladı. papa hafifçe başını öne arkaya sallıyordu. ağca bir an durakladı ama papa eli ile konuşmayı sürdürmesini işaret etti. başları birbirlerine değecek kadar yakınlardı. bir den john paul’ün yüzünde acı bir ifade belirdi. gözlerini kapattı. bir süre bu şekilde konuşmaya devam ettiler. yirmi dakika sürdü konuşmaları.

  ayağa kalktıklarında papa cübbesinin cebinden üzerinde papalık mührü bulunan bir kutu çıkarttı. ağca kutuyu şaşkınlıkla açtı ve içinden sedef kakma bir tespih çıktı.

  “teşekkür ederim.” dedi ağca.

  “niente. niente” dedi papa. (teşekküre gerek yok, bir şey değil)

  bu görüşmenin ardından vatikan sözcüsü ağca’nın belli bir seviyeye kadar bilgisi olduğunu, bir komplo yapıldıysa profesyoneller tarafından gerçekleşmiş olduğunu ve onların iz bırakmayacağını açıkladı. oysa papa öğrenmek istediğini almıştı.

  papanın kendisine düzenlenen suikast girişimin ardında sovyetler değil, tahran olduğunu öğrendiği iddialar arasında. buna inanan papanın hem islam’a hem de kendisine yardım eden mossad’a bakış açısında değişmeler olmuştur. etrafındakilere yaklaşan çatışmanın batı-doğu veya abd-rusya arasında değil islam ve hristiyanlık arasında olacağını söylemeye başlamıştı.

  peki mossad neden bu suikasti çözmek için bu kadar istekliydi. zamanın israil başbakanı golda mair vatikan ile diplomatik ilişkiler kurmak istemiş ama başarısız olmuştu. israil vatikan ile iyi ilişkiler kurmak istiyor ve vatikan'ın yaser arafat ile olan muhabbetinden rahatsızlık duyuyordu. papaya aradığı cevapları verme isteklerinin altındaki neden basitçe bu şekildeydi.
65 entry daha