şükela:  tümü | bugün
19 entry daha
  • latince "kibir"* anlamına gelmekte ve aynı zamanda "hiçlik" anlamını da taşımaktadır.
    16. - 17. yüzyıl natürmort sanatının hollanda çıkışlı bir koludur. kuru kafa, en çok kullanılan sembol olmasına rağmen kullanılmadığı eserler de görülebilir. üzerinde memento mori yazan parşömen parçaları, balonlar, çiçekler, mumlar, kaseler, kuru kafanın üzerinde çiçekten yapılmış taç, kelebekler, müzik enstrümanları, eski kitaplar, kemikler vb. gibi birbiriyle alakasız nesneler bir masa üzerinde çizilir. bu sembollerin içlerinde anlam farklılıkları olsa da hepsi insana varlıkların varoluşlarının kısa süresi ile ölümü hatırlatmaya ve kibrinden kurtulması gerektiğini anlatmaya çalışır. bu yüzden hristiyan sanatı açısından önemli bir yere sahiptir vanitas eserleri. balık, inci, çanak, ipekböceği gibi semboller de isa mesih' e ithaf edilir. çizilen güzel nesneler de çekiciliklerine kanıp kibrimize yenik düşmememiz gerektiğini simgeler ve aynı zamanda ahlaksal anlamlar barındırır.
    sembollerin kullanım biçimleri de kendi aralarında farklı anlamlar barındırır. örnek olarak nesnelerin içinin boş olması hiçlik, sonsuzluk ve anonimlik anlamlarını taşırken yemeğin anlamı farklıdır. çok olmasa da vanitasda kullanılan şekelermeler cennetin ve hristiyan inancının güzel tadını, sütle dolu bir kase "cennetin sütü"nü (aynı inanç islam' da da var) temsil eder. yanan bir mum anlam ve ruhu temsil ederken sönmüş bir mum ölüm ve unutmayı temsil eder. kısacası canlılık, yaşam isa' yı, cenneti temsil ederken eskimiş ve ölmüş varlıklar da ahlaksal bir öğreti niteliğindedir.
    gül çiçeği ve kiraz cinsellik ve aşkı, haşhaş isa' nın acılarını; kanatlı haşeratlar da şeytanı ve kötü ruhu (beelzebub yani sineklerin tanrısı) simgeler.

    juan sanchez cotan, pieter claesz, jan davidsz de heem, balthasar van der ast önemli temsilcileriyken caravaggio, rembrandt, goya ve van gogh da bu tarzda eserler vermiştir.
13 entry daha