şükela:  tümü | bugün
9 entry daha
 • online modu oldukça şahane kesinlikle... hadi o zaman bilmeyenler ve ayrıntılarını öğrenmek isteyenler için haziran ayından itibaren edindiğim tecrübeleri aktarayım teker teker.

  -- online mod'un 4 tip playlist'i var. bunlar everything, race, alternative ve 2 hafta önce gelen güncellemeyle aktifleşen hardcore... everything'de her tip yarış bulunuyor [dayanıklılıktan (endurance) tut, time attack'a kadar]. alternative playlist'in everything ile farkı kendisinde yarış ve dayanıklılık olmaması. race'in adı üstünde zaten, paso yarış var. hardcore ise diğer playlistlerden farklı bir mücadele sunuyor size. sadece dayanıklılık ve normal yarışlar bulunurken, oyunda görsel hasara ek olarak mekanik hasar da alıyor arabanız. ayrıca diğer playlistlerde 5 flashback hakkınız varken, burada yok. eee hardcore tabi.

  -- online mod'da amacınız xp kazanmak ve para tabiki de. eğer araçları açma pakedi almazsanız eğer, teker teker xp kazanarak ilk önce tier 2, sonra tier 3, sonra tier 4 arabalarını açacaksınız. şöyle söyleyeyim tier 2'nin en iyi arabası nismo skyline r34'ü açmak için 17. level'a gelmeniz gerekiyor. upgrade'leri ise 18. levelda açılıyor. mantıken hardcore'da daha çok para kazanırlır diye düşünülebilirsiniz veya daha fazla xp edinilebilir... ama teoride doğru olsa da bu, pratikte her zaman size everything isimli playlist daha fazla kazandıracaktır. eğer doğru araba seçimi yapar, doğru upgrade'ler kurarsanız arabanıza, pistleri de ezberlerseniz bir şekilde hep kazanırsınız.

  -- playlistlerin kapasitesi 12... bu 12 oyuncu grid'e xp puanlarına göre sıralanıyor. en yüksek level'a sahip olan herif en geride, en düşük olan en ileride başlarken; en geride başlayan bir adam yarışın çoğunu yükselmek için geçirebiliyor. aynen bir fernando alonso gibi.

  -- custom playlistleri de anlatalım. burada arkadaşlarınızı davet ediyorsunuz, 12 kişiye kadar, yarışı ve türünü seçiyorsunuz... hoop al sana kişisel turnuva. bu kadar basit.

  -- oyunun online modu'nun en kritik olaylarına geliyor şimdi sıra. "rival" yani rakip olayı. codemasters'ın dirt showndown'dan beri çalıştırdığı racenet denen naneye entegre olan grid 2 size kendi kendine 2 tane rakip veriyor, cumadan cumaya yenmeniz için. bu rakiplerden birinin adı "weekly", diğerinin adı ise "custom". eğer steam'den oynayan arkadaşlarınız varsa bu oyunu, onları da "social rival" olarak belirleyebilirsiniz ve onlardan da onay gelirse rakip sayınız 5'e çıkar. amacınız bu rakiplerden daha fazla xp toplamak cuma'dan cumaya.

  -- oyunda global challange denen ve yine cumadan cumaya değişen yarışlar bütünü var. yine buna racenet üzerinden erişebiliyorsunuz. mesela power lap dediğimiz, kalkışın da dahil olduğu tek turluk zaman yarışı; global challange'ın etkinliğinden biri diyelim. altın madalya için bilmem ne, gümüş madalya için ıvır zıvır, bronz madalya için bla bla derecesi elde etmeniz gerekiyor. ee siz sağlam kullanıp ıvır zıvırdan 5 saniye iyi tur attınız... tüm dünya'da kaçıncı olduğunuza bakmak için de yine racenet'e tıklıyorsunuz. klavye ile yarışan, sıradan bir laptop kullanıcısı olarak genelde ilk 50 içine giriyorum ben. direksiyonun bariz avantajı var.

  -- global challange'da rakiplerinizin derecelerini de geçmeye çalışıyorsunuz tabi...

  -- racenet'in bir ilginç özelliği de "follower" sistemi. rakiplerinizi her geçişinizde, onlardan daha iyi yaptığınız tüm derecelerde, gerçekleştirdiğiniz tüm hedeflerde size follower eklenir veya onlar sizi geçerse follower'ınız azalır. atıyorum rakibinizin global challange'daki derecesini geçtiniz hoop 100 tane takipçi size geldi. atıyorum adamla aynı playlist'te yarışırken adamı geçtiniz, 50 follower geldi. eskiden daha fazla veriyordu yeni güncellediler.

  -- tier 1'de golf ve camaro, tier 2'de skyline ve c63 amg, tier 3'te ariel atom 3-corvette c6-caterham sp300r, tier 4'te ise bugatti veyron ile koenigsegg agera r en iyi arabalar. ancak c63 amg, agera r ve corvette'i efektif kullanmak klavye ile çok zor, arabaların drift eğilimi yüksek olduğu için.

  -- drift için özel seçimlerim ise, tier 1'de dodge charger, tier 2'de dodge charger'ın dlc versiyonu, tier 3'te size bedavaya verilen chevrolet camaro tyler isimli drift arabası, tier 4'te ise upgrade edilmiş ve tier atlatılmış bir honda nsx.

  -- ayrıca global challange checkpoint'lerinde her zaman drift eğilimli arabalar daha avantajlıdır. çünkü geri sayım daha büyük bir değerden başlar. bunu da çoğu kişi farketmez.

  sorular için yeşillendirirken, beni online mod'da görebilirsiniz, beraber yarışırız diyorum.

  ayrıca oyunun online mode'una da bayrak desteği geldi. türk bayraklıysanız bazen size kasten çarpabiliyorlar, dikkat etmeniz gerekiyor. almanlar, fransızlar, ruslar, polonyalılar, hatta güney afrikadan ve malezyadan oyuncular göreceksiniz.

  ayrıntı ekleyelim biraz hardcore playlist konusunda...

  şimdi o kadar eğlenceli ki bura, çakıl alana çıktın kendin döneceksin. yok öyle backspace'e basayım, kaldığım yerden devam edeyim olayı. agresif yarışıp adamı içten geçmeye çalıştığında birinciilk için, hata yaparsan 3. olabiliyorsun. tamam normal yarış playlist'inde de kalkışta ve ilk virajda ortam karışır ama burada ilk virajdan sağlam çıkamayabiliyorsun. bordüre çarptın diyelim, lastiklerin patlayabiliyor. duvarlara bindirince aksların zarar görebiliyor, hasarlı hasarlı yarışa devam etmek zorunda kalabiliyorsun. ama eğlence için girilir, xp edinmek için girilmez.

  yine bir not: bunu kimse söylemez, ne kadar çok oyuncu varsa o kadar çok xp edinirsiniz. o yüzden her zaman kalabalık playlistlerde oynamaya çalışın.
16 entry daha