şükela:  tümü | bugün
26 entry daha
 • son iki aydır cehennem azabı çekmeme yol açan hız sınırı.

  evet e-5 normal şartlar altında kilit ama iş güzergahım üzerinde (küçükçekmece-hadımköy) özellikle sabah 07:30 - 08:00 saatleri arası hele de avcılar'ı atlattıktan sonra yol epeyce bir açık oluyor. ben de 8de başlayacak mesaiye 20 dakika evvel erken çıkıp yardır yardır gidip, rahat rahat yetişiyorum. daha doğrusu yetişiyordum taa ki...

  taa ki o berbat güne kadar; eve eş zamanlı olarak 5 evet yazıyla 5 adet trafik cezası geldi. toplam ederleri 860 tl. buzlu badem, bereket tanrısı falan bu rakamın yarattığı hissiyat yanında çinli şeyi gibi kalıyor.

  şu hız koridoru zamazingosu sebebiyle fotograflı tespitli ispatlı nerdeyse 900tl yi bayıldım.
  çünkü bu ultra süpersonik radar sistemi aracınızın anlık hızını ölçmüyor.
  isterseniz kameraların önünden 140 ile geçin. mesele değil.
  yeter ki bir sonraki kamera sizi belli bir zaman içerisinde görmesin.
  bildiğimiz hız problemi. a noktasından b noktasına saatte 70 km hızla x dakikada geçmeniz gerekiyor. x-t dakikada geçtiyse bu dıngılın hızı ortalama 70+y kadar diyor, yapıştır cezayı diyor.
  aah bi de cezanın faizini yapıştır. aaah parayı denkleştirememiş mi zavalllım? az biraz daha faiz? ooh mis gibi oldu diyor resmen çok saygı değer karayolları.

  bu işin bir başka acı tarafı ise cezaların çok geç gelmesi ve şu an bir çok sürücünün, ben gariban ve darlanmış oalrak sağ şeritte cebelleşirken, yanımda vız vızzz geçmesi, arada sellektör yapması, el kol işareti ile hadisene be manyak karı demesi, ulan bu kesin acemi böyle kaplumbağa gibi araba mı kullanılır der gibi bakması vs vs.. insanlar sistemin devrede olduğunun farkında değil. o altından geçtiğin yuvarlak içinde 70 yazan panellerin altındaki kameralar var ya iki aydır beni darmaduman etmiş durumda.
  yiyosa sen git. hattagit de gör bişeyinin bi yerini.. süper sürücü değili ama aktif olarak 6 yıldır araba kullanıyorum. hafif ticari araçlar da kullandım, özel eğitim de aldım, araçlarla test sürüşleri ve performans sürüşü eğitimi de aldım, bu sürüşlere katıldım da. ben de biliyorum deli dana gibi araba kullanmayı. ama imanım gevredi ceza ödemekten. ayağım tem den başka hiç bir yerde gaza gitmez artık. net yani. o kadar.

  kendi tecrübelerimden hareketle size aktif olarak çalıştığından emin olduğum yerleri burada sayabilirim.

  1-) beylükdüzü -hadımköy (torium dan sonra bas o frene, bas işte - yokuş aşşaa kaptırıp gitme - hadımköy tüyapta cayır cayır kesiyorlar cezaları)
  2-) avcılar - cennet mah ( şükrübey metrobüs durağı - florya kavşağı arası)
  3-) florya kavşağı - yeşilköy sahil yolu ( buradaki radar sistemi eski, paneller yol, eski tip radar mevcut, 70yi geçmeyin lan işte)
  4-) cevizlibağ - haliç ( haliç'in üstündekiler geçtiğimiz hafta aktif değildi, kameralar artık kıpkırımızı parlıyor panel altında ama burada kameranın bi önemi yok çünkü cevizlibağ her daim tıkalı zaten - yine 23.00 ten sonra ceza yediğim için siz yine de kanmayın yolun boş olmasına.)
  5-) mecidiyeköy - haliç ( işte burası fena, özellikle haliç girişinde dikkatli olun, yan yoldan girdim kamera beni görmüyor demeyin, tek şerit için panel değil yol kenarına görüntüleme ekranı kurulmuş, sen çakalsan onlar da az değil yani, oradan da kesiyorlar cezayı)

  bu hız sınırının tek iyi yanı özellikle hız sabitleme modu olan veya otomatik vitesli araç kullananlar için sağlam bi yakıt tasarrufu sağlaması. depo başına 40 km farkediyor. iyi sürüşler. sakin sakin gidin. olmadı tem'e girin. ben yandım siz yanmayın vs. vs...
5 entry daha