şükela:  tümü | bugün
493 entry daha
 • odtü'de sosyalist ve komünist topluluklarda belli bir süre bulunmuş, aynı zamanda da cemaati ve işleyişini bilen bir öğrenci olarak iki kelam da biz edelim dedik. bileni, bilmeyeniyle her türlü siyaset unsurunu tartışmayı severiz çünkü biz milletçe. gördüğümü ve bildiğimi amacının dışındaki yerlere çekilmemesi adına en basit haliyle anlatmaya çalışacağım. her iki taraftan da paylaşımlarda bulunabildiğim, rahatça sohbet edebildiğim arkadaşlarım olduğunu da belirtmek isterim.

  5 eylülde odtü'de olayın gerçekleştiği yerdeydim ben de. kültür ve kongre merkezi önünde net olarak hatırlamamakla birlikte 5 ila 10 arasında sosyalist topluluklara ait stantlar vardı. hepsine buradan da çalışmalarında başarılar dilerim ayrıca. üniversite ortamında örgütlenmek haktır ve inandıklarını okulun yeni öğrencilerine anlatmak, ulaştırmak için de kayıt dönemi en uygun zamanlardan biridir. aynı şekilde odtü'de cemaatin varlığı da bir gerçektir, kendilerine ait yurt ve evlerde kalacak öğrencilere kayıt döneminde yardım edilir.

  benim anladığım özgürlük ortamı, üniversitelerin etnik yapısı itibariyle bu iki farklı görüş şeklini de taşıyabilmelidir. ama hiç bir özgürlük ortamı sana sözlü ya da fiziksel taciz yapabilme hakkını sunmaz, sunmamalıdır. video paylaşım sitelerine ve medyaya yansıyan bu olaylar maalesef ki şaşırtmıyor artık beni. üzüyor, sinirlendiriyor ama şaşırtmıyor. kayıt dönemi adetidir bu odtü’nün. geçtiğimiz her yıl karşılaştığımız, şu an içinde bulunduğumuz ve önümüzdeki yıllarda da eminim karşılaşacağımız.. her sene aynı oyun. onur kırıcı yaklaşımla yapılan bir eylem, laf dalaşıyla bir tartışma ortamı yaratmaya çalışma çabası, olayları görüntülemeye çalışan sosyalist grubun cep telefonları ve istenilen başlıklar altında sosyal medya paylaşımları.. baş örtülü arkadaşlara ve yanındaki beyefendiye yapılanların çirkin olduğunu söylemek sizi bir tarafın yolcusu yapmaz odtülüler.. insan yapar yaparsa.. bu sözde eylem şekline rahatsız edici bir taciz diyememek vicdani bir eksikliktir, kendinizde hissedin bu eksikliği. kayıt alanını terk etmelerini zafer sayıp, alkış tutmak da bir algı hatasıdır benim nazarımda. susmaları ve oradan uzaklaşmaları nezaketlerindendir, zayıflıklarından değil. bu zayıflık algısı ve “sol’un kalesindeyiz nasılsa” anlayışı türbanlı arkadaşlara yapılan çirkin protesto şeklinin de cesaret kaynağıdır aynı zamanda. cemaati beyinleri yıkanmış, mantıktan ve bilimden uzak, asosyal ve tehlikeli bir grup insan topluluğu olarak görmelerinin bir sonucu.. bu ötekileştirmeden nemalanmamalı sosyalist arkadaşlar. ülkemizde de doğu ile batı arasındaki uçurumun sebebinin bu tarz ötekileştirmeler olduğunu iyi analiz edip aynı hatayı yapmamalıyız biz de.

  açıkçası sosyalist arkadaşlara yakıştıramıyorum kayıt dönemindeki bu onur kırıcı eylemleri. altını çizerek söylüyorum ki bu protesto şekli yanlış ve ayıptır. bu üniversitenin, hatta ülkenin düşüncelerini kaliteli bir üslupla savunabilecek, inandıklarını ahlak çerçevesi içinde ve en etkili yollarla anlatabilecek bireylere ihtiyacı vardır. yolu, bu yapılan olmamalı.

  öte yandan sosyal medya yorumcuları var ki aman allah'ım. “cemaat nedir, ne anlatır, sosyalizm neyi hedefler, bu olaylara nasıl bakılmalıdır, yorumlanmalıdır, acaba doğru resmi görüyor muyum, vicdanım ne diyor, benim beynim var mı, ahlak nedir bilir miyim” sorularının cevaplarından bihaber konuşuyor eleman. kızı, erkeği.. sosyalisti, cemaati.. nereye sürüklesen oraya.. düşünmeye üşenmek bu olsa gerek. öğrenmenin sorumluluğundan kaçan insanların asalak düşünceleri işte bunlar, fazlası değil.

  ek olarak “odtü öğrencileri” adı altında yapılan paylaşımlar hiçbir sosyal medya aracında çoğunluğun genel fikri şeklinde algılanmamalıdır. her kesim kendi amacı doğrultusunda sosyal medya gücünü kullanmak istiyor şüphesiz.
136 entry daha