şükela:  tümü | bugün
91 entry daha
 • daha önce şahsiyeti ve siyasal duruşu üzerine kelam ederken, "miroğlu'nda hiçbir birikim yok" demiştim (bkz: #34964075). o entryimin ardından bir süredir kürt hareketinin siyasi yönüne dair yazılar yazıyordu, yakın zamanda anti-sol saçmalamalarına yeni bir halka taktığını fark ettim. "bir odtü hikayesi de benden olsun" diye başlıyor yazısına miroğlu. biz de odtü ile ilgili, devrimci hareketin tarihinden kendine ait bir anı anlatacak sanıyoruz ama nafile. entelektüel derinliği, içi boş islamcı zırvalarının basit bir tekrarı.

  - "devrimin karargahı odtü'de şimdi faşizm kol geziyor"
  miroğlu en son ne zaman gitmiş odtü'ye bilmiyorum. kalibresi, siyasal varlığı ve düşünce dünyası üniversite gençliğine ulaşan bir isim olmadığı için yakın zamanda uğramış olma ihtimalini zayıf buluyorum. ben en son, 2011'deki sosyal bilimler kongresi için gittim odtü'ye. bir haftaya yakın bir zaman geçirdim kampüs içinde ve o kol gezdiğini iddia ettiği faşistlerden birini görmedim. o hafta diyarbakırlı bir arkadaşımın evinde kaldım, herhangi bir oturuma katılmadığım anlarda sosyalist bir yayınevinin standına yardım ettim, feminist arkadaşlarla sohbet etme imkanı buldum ama hiç kimse bize saldırıda falan bulunmadı. eğer faşizmin kol gezdiği yerleri görmek istiyorsa, miroğlu'na kısa bir istanbul turu attırabilirim. sonrasında bir soluk almak isterse kendisini çarşı'ya da çıkarabilirim (bkz: #35267768).

  - "sol ve kemalizm arasındaki duvarlar bir bir yıkıldı. 'mustafa kemal'in askerleri' sola hakim oldu."
  ben bu söyleme sayısı toplasan 100'ü bulmayacak dsip'çiler, üç beş taraf taraf okuru, halil berktay, genç siviller ve lale mansur'dan başka inan kalmadı sanıyordum. hiçbir polis müdahalesi yaşamayan cumhuriyet mitinglerinden sonra ilk defa eylem alanına inen ulusalcı ve kemalist gençlerin bile bir kırılma yaşadığı (bkz: #34502482) bir süreçte bu bürokratik sol vesayet sözleri çok cahilce kalıyor. küçük burjuvalar arasında "geçen yine direniyoruz, biber gazı burnumu yaktı" havasında bir gezi romantizmi baskın olsa da... alevi ve diğer reformist gruplar arasında "ah sarıgül bir aday olsa" dili baskın olsa da... geziden en ince dersleri çıkaranların, öcalan'ın deyimiyle "türkiye'nin demokrat, devrimci, yurtsever ve ilericileri" olduğu kesin (bkz: #36605304). hdk'nin mart 2014 seçimlerine batıda hdp, doğuda bdp olarak girecek olması 12 eylül referandumunda hayırcılarla boykotçuların bölünmesi ve gezi karşıtı evetçi'lerin (bkz: #35096014) kazanması sürecini tersine çevirecek en önemli siyasi adıma dönüşüyor.

  - "odtü'deki ırkçılığa doğru dürüst bir tepki yok oysa"
  ey miroğlu hadi sen bilgisizsin, koca gazetede bir tane de mi editör yoktu. ne demek ırkçılık? türbanlı diye bir ırk mı var? nazilerin yahudi avına benzettiğin ve ırkçılık olarak andığın olayda yaşanan ayrımcılığı bile doğru kavramsallaştıramıyorsun. birinci tip ayrımcılıkta, etnik kimlik ve köken gibi insanların kendi seçimleri olmayan ve doğuştan gelen özelliklerine dönük bir düşmanlık var. ikincisiyse karşısındaki kişinin inanç özgürlüğüne dönük bir saldırı. iki ayrımcılık türü arasında bir ayrım yapıyor olmamız, ikincisini tasvip ettiğimiz anlamına gelmiyor. ki nacizane ben de dahil olmak üzere (bkz: #36718193) birçok kişi konuyu kınadığımızı belirttik. ancak bir kişinin inanç özgürlüğüne karşı saygısızlık yapıyor olmak hiç kimseyi ırkçı yapmaz. dini inanca saygı duymadığı halde, inanç özgürlüğünü savunmayı öğrenen şahsım gibi o iki genç arkadaş da bu yanlıştan er geç dönerler. peki sizin gibiler daha ne kadar dönecekler? ben başörtülülerin de transeksüellerin de kürtlerin de yüzüne bakarken alnım ak, başım dik hissediyorum. hani kemal burkay diyor ya "diyarbakır'a giremiyorum" diye.. sen ve senin gibiler hadi hasımlarını geçtim, hısımlarının yüzüne nasıl bakacak? ben bu ülkede her dilden, her ırk, cinsiyet ve mezhepten insanın gözünün içine mertçe bakabiliyorum miroğlu. sen odtü'ye girebilir misin? dersim'de, beşiktaş'ta ve her yeri geçtim de hatay'da yüzün kızarmadan yürüyebilir misin?
114 entry daha