şükela:  tümü | bugün
3 entry daha
  • mükemmel çocuk yetiştirmek için çırpınan, yüksek eğitimli, şehirli anne-babaların çocuklarına verilen isim. bu çocukların hiç bir şeylerinin önceden planlanmamış olmamasına çalışılır. bu durum doğum öncesi amniyon sıvısı teslerinden suda doğum tekniklerine, doğumdan sonraysa piyano kursundan baleye, tenis okulundan at binmeye, yoga yapmadan rusça öğrenmeye, jimnastikten drama dersine şeklinde o kurs senin bu özel ders benim durumunda devam eder. çocuğun kendi başına birşey yapmasına olanak tanınmaz, çocuk sokağa bahçeye salınmaz, ana-baba da çocuğun her bir boş dakikasını değerlendirmek üzere çırpınır durur.

    biraz modern şehir yaşamının ve sokakların güvensiz ve araba dolu, tehlikeli hale gelmesinin, biraz da çocuk yapma yaşının yükselmesi/çocuk sayısının azalması nedeniyle çocuğa verilen özenin fazlaca artması neticesinde olan bir hadisedir. sonucunda, hayatını çocuklarına endekslemiş bir anne-baba ve genelde yaşadığı rahatın, ilginin ve refahın farkında olmayan şımarık çocuklara neden oluyor. bu çocuklar büyüyünce, kendilerine harcanmış bu kadar emeğin karşılığında bir aynştayn, bir mozart, bir katarina witt oluyorlar mı, oluyorlarsa yüzde kaçı oluyor bilmiyoruz.

    bir de ülkemizin bir gerçeği olarak üniversite sınavı konusu var ki, çocuk 12-13 yaşına geldiğinde bu piyano kursu, yüzme dersi işleri pek güzel rafa kalkıp, "çocuğum matematik öğrensin, fizikten geri kalmasın, aman en iyi üniversiteyi kazansın yoksa ele güne rezil oluruz" mantığıyla bu sefer dersanelere, kurslara para dökülmeye başlanıyor. herhalde bu kadar uğraşıldığı halde ülkemizden her sene katarina witt'ler çıkmamasının bir nedeni de bu.

    yalnız buna benzer çocukların bol olduğu y kuşağı ile ilgili şöyle ilginç bir yazı var: (bkz: y kuşağı/@iwillshowyouwhatitmeans)

    bir de, durumun iyice zıvanadan çıkmış hali için: (bkz: helikopter aile)
10 entry daha