şükela:  tümü | bugün
22 entry daha
 • sözlük büyük harflere izin verse bağıra çağıra yazıcam ama, olmuyor işte.

  hümanist, insansever demek değil. değil.

  değil.

  biz bunları internetlerimizde yazdık, entrylerimizde anlattık, humanitarian ile humanist arasındaki farkı bilmeyip yanlış kullanan bazı aklıevveller yüzünden türkçeye yalan yanlış girmek üzere olan bu kelimenin gerçek anlamının ne kadar muhteşem olduğunu uzun uzun açıkladık. ahanda al:

  --- alıntı ---

  "insanperver, hayırsever, şahane insan" anlamına gelmez.

  rönesansla paralel olarak gaza gelen insanlığın en önemli şeyin "insan" olduğu, insanın aslında sanılandan daha güçlü ve kudretli olduğu düşüncelerinin etrafında toplanan bir dünya algısı çeşididir hümanizm. ve o zamana kadar kağnı hızıyla ilerleyen insanlığın bugün ferrariye yetişip thy'yle aşık attırmasını sağlayan bir düşüncedir.

  artık kalkıp "hümanistim ben herkesi severim" diye saçmalamazsınız.

  --- alıntı ---

  kapitalizm nasıl para ne güzeldir çünkü paraya sahip olma itkisi toplumu ileri iter demekse, komünizm nasıl komün ne güzeldir toplumun refahı her bireyin eşitliğiyle sağlanır demekse, kemalizm nasıl atatürk'ün ağzından çıkan her söz kutsaldır ve atatürk mükemmeldir demekse, dadaizm nasıl daaadaa dada işte anlamsız sanat ne güzeldir demekse, hümanizm de insan ve insan beyni ne güzeldir, onun başarıları ne kadar kutludur demektir. aydınlanma çağı ile ortaya çıkan, o günün avrupasında varsayılan meşruiyet kaynağı olarak kullanılan dini ve doğaüstü inançlara karşın, meşruiyetini insanlığından ve onun becerilerinden alan bir düşünce şeklidir, ve daha sonra doğaüstü kavramların yanında toplumüstü kavramlara (ırk, millet vs) da ters bir ideoloji olarak kişiliğini bulmuştur. hümanistim deyince allah yok din yalan demiş olmuyorsun tabii, ama allahın veya milli birliğin filan en kutlu ve en önemli şey olmadığını, insan zekası ve başarısının kendi ayakları üstünde durabilen muhteşem bir şey olduğunu söylüyorsun.

  tabii ki her insan canı önemlidir kafası hümanizme ters değil. ama hümanizm bu değil. değil abi işte allah allah. o dediğiniz, insan hakları ve yaşamı her şeyden önce gelir mantığına anglolar humanitarian diyor, türkçeye de insansever, insanperver, insaniyet yanlısı ve benzeri şekillerde çevrilebiliyor.

  doğru kullanın şunu benim de tepemin tasını attırmayın allah aşkına ya.
37 entry daha