şükela:  tümü | bugün
1 entry daha
 • hukuk hayvanların insanlar kadar gelişmiş ahlak duyguları olmadığından çektikleri cismen ezaya rağmen tecavüze uğradıklarını sosyal ve psikolojik olarak hissetmeyeceklerini kabul etmektedir. bugünkü haliyle yasanın eksikliği ortadadır.

  bu arada 15 yıldır sümen altında bekleyen ancak ab uyum paketi içinde tekrar gündeme gelen bir hayvan hakları yasası tasarısı da mevcuttur. ancak yasa tasarısının içerdiği bir çok can alıcı maddenin, hayvanları korumadığı hatta bir çok yerde keyfi ve aleyhe durumlar yarattığını üzülerek söylemek gerekir

  türk ceza yasasına göre hayvanlarla yapılan cinsel ilişki tecavüz değil hayvanlara kötü muamele kapsamındadır. türk ceza kanununun
  sahipli, sahipsiz tüm hayvanlara yönelik saldırıların değerlendirildiği 577’nci maddesine göre,
  “bir kimse hayvanlara karşı insafsızca hareket eder veya lüzumsuz yere döver veya lüzumsuz yere yaralar veya aşikar surette haddinden fazla yorulacak derecede zorlarsa ... liraya kadar hafif cezayı nakdiye mahkum olur”.

  ayrıca

  türk ceza kanunu'nun 521'nci maddesi şöyle:
  "her kim, bila mucip başkasına ait olan bir hayvanı öldürür veya işe yaramayacak hale koyarsa, sahibinin şikayeti üzerine dört aya kadar hapis, 18 bin liraya liraya kadar ağır cezayı nakdiye mahkum olur."
55 entry daha