şükela:  tümü | bugün
16 entry daha
  • yarrak gibidir. ankara'lı bilir zaten, bilmeyenlere anlatalım.

    sabah saatlerinde merkez'den odtü, bilkent, hacettepe, ümitköy, konutkent vb. tarafına gitmek isterseniz eskişehir yolu çilesi çekersiniz. tersi daha beterdir. saat 3 gibi başlar trafik, 5 şerit gelip armada'nın orada otobüs ve dolmuşların sayesinde 2 hatta zaman zaman 1 şeride düşen yol ve istanbul yolu bağlantısı sebebiyle. 16:30-17:00 ile 19:30 arası cehennem olur, kuyruk beytepe köprüsüne kadar uzar.

    metro zaten 2 hattır, onda da öyle kötü bağlanmıştır ki yenimahalle'den aşti'ye gitmek istediğinizde kızılay'a gidip (13 durak olması lazım) sonra gerisin geri aşti'ye ankaray ile gitmeniz gerekir. şimdi sincan ve ümitköy tarafı ekleniyor. adam bildiğin uc uca ekliyor hattı ya. var mı böyle bir şey? kesiştirsene ulan hatların ortasından! yolun uzunluğunu çilesini zaman kaybınıgeçtim nasıl kaldıracak o yoğunluğu?

    onun dışında sike sike kızılay'a gitmek var. hoşdere, dikmen, sokullu, öveçler (2-4) paralel sayılabilecek ve her birinin arası 1-2 km olan caddelerdir. ama birinden diğerine giden hiçbir araç yoktur. öveçler'den hoşdere'ye gidecek adam 3-4 km'lik yol için önce kızılay'a gider, oradan hoşdere dolmuşuna biner. koy ulan işte bir hat. tek bir hat ya. yarım saatte bir kalksın olsun. başlasın yukarıdan kessin, caddeleri. çok mu zor? ya da batıkent'ten atıyorum bilkent'e gitmek isteyen adam önce metroya gitmek için bir otobüse binecek, oradan metroyla sıhhıye/kızılay'a gidecek, oradan bilkent'e gidecek. halbuki arkada şaşmaz yolu var, 10-15 dakikada gidebilirsiniz arabayla. ama yok. illa 3 vasıta 1 buçuk saat gidecek.

    özetle, melih başgan'dan önce de pek iç açıcı olmayan, kendisinin efsane yöneticilik anlayışı sayesinde mümkün olan en kötü kombinasyonların yakalandığı toplu taşıma anlayışıdır.
121 entry daha

hesabın var mı? giriş yap