şükela:  tümü | bugün soru sor
32 entry daha
  • http://www.youtube.com/watch?v=co1a1ek-hd0

    şimdi evrim olgusunun aşama ve basamaklarını anlatırken, birikimli seçilim ve anlık değil tedrici değişim kavramlarının bu otopside gösterilen laryngeal sinirin zürafa ve tüm memeli boyunlarında izlediği rota ile bir örneği veriliyor. ve büyük tasarımsal gerizekalılıktan ziyade evrimsel sürecin kaçınılmaz bir sonucu olarak anlatılıyor. "allah yarattıysa kusurlu da mükemmeldir", "kusurlunun anlamı mükemmel olur" gibi meczupça kelime oyunlarının yerine, "tanrının canlılığı tek bir anda, anlık yaratma ile meydana getirmediğini de gösterir", veya "evreni, canlılığı bu şekilde tedrici değişimle üretecek bir tabiatta yarattığının delilidir" denmesi makuldur, zira bu videoda tanrının yokluğu ispatlanmamış buna çalışılmamıştır. ancak inananların bir kısmınca tanrının varlığı, canlıların mükemmelliği ile hem de sıradan insanın yüzeysel gözlerine hitab eden mükemmellik enstantaneleri ile ispatlanmaya çokca çalışılmıştır, o zaman "sizin o mükkemmel dediğinizin mükemmel olduğu ne malum" itirazını duymak pek mümkün olmaz. her neyse.

    zürafanın beyninden çıkıp kalbe kadar gidip, geri gelen 2 metrelik yol kateden sinirin çıktığı yere 5 santim mesafedeki ses tellerini kontrol etmesini daha eski bir canlılık halinin "tarihsel kalıntısı" olarak izah etme şansı da sadece evrimsel bir canlılık tarihi bakışı ile mümkündür.

    videonun sonundaki animasyonda görsel olarak da izah edildiği üzere boyun oluşumu ve uzaması hiç öyle inanılmaz sistemik değişim anlamına gelmiyor gibi görünse de yüzlerce milyon yılda korunabilecek kadar tahammül edilebilir bir malzeme israfı olan, balıkta 7 mm'lik mesafeye 12 mm lik yay çizerek sinyal gönderen sinir, zürafada bu yayin rotası korunduğu (aksini mümkün kılıp siniri doğrudan bağlayacak ve canlının hayatını başka açıdan bozmayacak bir mutasyon olmamış demek ki) için 50 mm.lik mesafeye 2000 milimetrelik yol izleyen bir hatta dönüşebiliyor. yani evrimsel bakış bir eleştiri değil, izah. zaten ortada eleştirilecek, tek hamlede anlık bir yaratılış yok.
109 entry daha