şükela:  tümü | bugün soru sor
85 entry daha
  • tanrının bir prototip üzerinden tüm memelileri makyajlayarak yarattığını gösteren otopsidir. konuda anlatılan sinir insanlarda da aynı şekildedir. insanda da aynı şekilde sol n. laryngeus recurrens vücudun en büyük arteri olan aortanın arcus bölgesinden dolanarak yukarıya larinks içindeki vokal kordlara ulaşmaktadır.

    (bkz: nervus laryngeus recurrens)

    http://en.wikipedia.org/…/recurrent_laryngeal_nerve

    aslında yapılan otopsi vücutta tonla iyi iş gören yapı var taka taka buna mı takmış meselesi değildir. asıl mesele birbirinden görünüş olarak bu kadar farklı olan iki canlının aslında organ düzeyinde birbirinin kopyası olmasıdır. insan servikal(boyun) omurları 7 tanedir aynı şekilde zürafada da 7 tanedir. yani hepi topu bir karış boynu olan insan da metrelerce uzunlukta boynu olan zürafanın da boynunda 7 omur vardır. o kadar uzun boyuna niye 30 omur konmamış da tüm memelerdeki boyun omur sayısı kadar omur var ki ? işte evrim bilimciler bunu anlamaya çalışıyorlar. evrime inanmayan inanmasın -ki zaten bu inanç meselesi ile alakalı bir konuda değildir ya neyse- ama yeter ki "bu neden böyle acaba?" sorusunu sorup bunun cevabını arayan insanlara mani olmasınlar. çünkü bugün bu kadar teknoloji içinde hayatımızı yaşıyorsak bu soruları soran evreni anlamaya çalışan sorgulayan insanlar sayesindedir .

    edit: "annenin terlik isabet ettiremediği evlat'a uyarısı için teşekkürler insanda servikal vertebra 8 değil 7 tanedir. ben servikal spinal sinirlerle karıştırdım.
56 entry daha