şükela:  tümü | bugün
48 entry daha
 • ekolojik dengede kilit rolde olan böcektir. bokböceği yani scarab çok kutsal ve değerli bir hayvandır. dışkıları yiyip, kalanını toprağın altına gömmesi (ki bu dönüm başına 1 tonu geçkin miktar oluyor yani onlar olmasaydı yılda 1-2 metrelik bir tabaka oluşurdu yeryüzünde) faydalarından en belirgin olanıdır.

  ama daha ilginç faydaları vardır;

  dışkıları gömdükleri için sineklerin, bakterilerin ve diğer zararlı olabilecek organizmaların hayvanları, insanları enfekte etmesini, hastalık etkenlerine sebep olmasını engellerler.

  dışkıları toprağa gömdükleri için gübre ekimini sağlarlar ve toprağı zenginleştirirler.

  ve en önemli faydalarından biri doğanın döngüsünü sağlamalarıdır. meyvelerle beslenen hayvanlarda, meyve tohumları sindirilemez ve dışkıya aktarılır. bokböcekleri bu dışkıları top haline getirip yuvaya taşırken, bu tohumları da taşıdıkları gibi aynı zamanda toprağın üzerinde kalan diğer tohumlarda yapışarak bu topun içerisinde yer alır. ardından bok böcekleri bu top gübreleri toprağın altına gömer ve gübrenin yani bol besinin olduğu bölgedeki topraktan, topun içindeki tohumlar filizlenmeye ve yeni ağaç-bitkiler ortaya çıkamya başlar. eğer bir orman yok olursa veya geniş çaplı bir yangın olursa, toprağın altından yeni ağaç filizleri yükselir, işte bu yokoluştan sonra varoluşu sağlayan bokböcekleridir.

  bir diğer ilginç noktası ise hayvan ve böceklerin çoğunluğunun aksine, hareketlerini ayın ışığına göre düzenlemeleridir. ve elbette transforme olur yani larvalardan dönüşüm geçirir.

  işte bu sebeplerden dolayı bokböceği antik mısır'da kutsal sayılmıştır ve hatta ra'nın görünümlerinden biri olan khepra isimli bokböceği başlı tanrı ile gösterilmiştir. antik mısır hiyeroglifinde yer alan bokböceği hpr olarak adlandırılır ve kelime anlamı olarak "dönüştürmek, yaratmak, var etmek, varoluşa getirmek" gibi anlamlara gelir. doğum-ölüm, yenidendoğum (reenkarnasyon) vs. gibi anlamlara gelmesi de bu sebepledir. bokböceğinin gübreden oluşmuş topu taşıması ve yuvarlaması, ra'nın güneşi yuvarlayarak gökyüzüne getirmesiyle benzeştirilmiştir. scarab o top halindeki gübreyle toprağa yaşam verirken, ra'da top halinde taşıdığı güneşle dünya'ya yaşam getirir.

  ayrıca bokböceği üzerine açılmış şöyle bir sitede mevcut;

  bokböcekleri
23 entry daha