şükela:  tümü | bugün soru sor
7 entry daha
  • tevellüt 28, 15 yıldır gitar çalarım. fena da değilim bu konuda, hatta iyiyim bile diyebilirim niye kasayım.. bu 15 yıllık zaman zarfında üç luthier gördü gitarlarım. üçü de bilinen luthier'ler. ilki yüksel usta, ikincisi ekrem usta, üçüncüsü de rıfat usta.

    ben en çok rıfat ustadan memnun kaldım. bunun nedenleri, sazla sonuna kadar ilgilenmesi ve 'oraya bırak hallederim' işgüzarlığında olmaması. demek istediğim şu; sazınızı luthier'e götürüyorsanız, o sazdaki sorunları da bilmelisiniz. yani sizin canınızı ne sıkıyor? gitardaki sıkıntı ne?.. ilk evvela bunu soruyor size, siz de anlatıyorsunuz böyle böyle diye.. atıyorum tuşe sorunum var ya da akort tutmuyor, fretler kötü, vs.. bunu açıkça anlattığınızda size birkaç çözüm yolu sunuyor rıfat usta. burada da ister istemez maddiyat devreye giriyor. en az iki yol sunar, sizi optimum ve maksimum seviyede tatmin edici çözümleri gösterir. pahalı mıdır? ucuz değildir ama öyle pahalı olduğunu söylemek de hak yemek olur. bir kere sazını emanet ediyorsun, üçün beşin hesabını da yapma hocam. sen ondan en iyi sesi almaya çalışıyorsun nihayetinde.

    üçüncü kere teslim ettim gitarımı. ve 10 üzerinden numaralandırma yap derseniz, 8.5'tan 9 veririm. tabii ki ustanın sunduğu yollardan gitmeniz şartıyla. atıyorum sana 100 liralık bir ücret çıkarmıştır, ama der ki şunları şunları şimdilik yapmayız 50'ye kapatırız. bu da sizi bir yere kadar memnun edecektir, kalkıp da ustaya buradan yaklaşamazsın.

    hasılı iyidir rıfat usta. anlatır eder sorunları, onları nasıl hallettiğini. en önemlisi seni dinler, ne istediğini anlatabilirsen açık açık, sazda yapılabilecek tüm düzeltmeleri sonuna kadar yapar.. dediğim gibi, iyidir adam..
3 entry daha