şükela:  tümü | bugün
5 entry daha
  • sokakta yürürken kendinizi terörle mücadele ekipleri tarafından sorguya alınmış bulabileceğiniz, benim yalnız ve güzel ülkemde herkese basitçe isnat edilen suçları çok güzel özetleyen bir ifade. özel yetkili savcıların niyet okuyuculuğunda, her eyleminiz bir terör potansiyeli taşımaktadır. öyle ki, türk mahkemeleri hukuk literatürüne masum hak arayışları kisvesi diye bir şey kazandırmışlardır. eski bir genelkurmay başkanı'nın, bdpli siyasetçilerin, cihan kırmızıgül ve başka birçok kişinin mahkum edildiği bu dönemde gencecik insanlar terörle mücadele şube müdürlüğü'nde, "kırmızı fularla sosyalizm simgeleme" suçlamasıyla sorgulanabilmektedir.

    bu arada kitabın tanıtım yazısını da buraya kopyalayalım.
    "türkiye’de son yedi yılda 'terör suçu', iktidar bloğuna karşı her eylemi, her muhalif kimliği içine alacak şekilde genişletildi. polis fezlekeleri adeta yasaların yerine geçerken; özel yetkili mahkemeler, 'düşman' ilan edilen kesimlere karşı kahredici bir mekanizma olarak kullanılıyor.
    çoğulcu demokrasiyi, örgütlü toplumu, özgür bireyi ve eleştirel aklı hedef alan 'devlet terörü' eliyle, yasal hakları kullanmak bile terör suçu sayılıyor. sonuç ortada: öym’lerde yargılanan sekiz bini tutuklu yetmiş bin sanıkla türkiye, 12 eylül mahkemelerinin rekorunu bile geride bıraktı.
    ismail saymaz, 30 ayrı dava dosyasını incelediği bu kitapta; annesiyle beraber cezaevinde volta atan iki yaşındaki şana’nın, taş atan çocuk berivan’ın, 'parasız eğitim' pankartı açan berna ve ferhat’ın, oğlunu andığı için yargılanan ayşe karakaya’nın, kürt sanılıp linç edilen balgün ailesi’nin, katılmadığı cinayetten müebbet alan yazar doğan akhanlı’nın, ibrahim tatlıses’i vurdurmakla suçlanan avukatın, askeri casusluk örgütünün lideri denilen bir genç kadının ve daha onlarca 'sözde terörist'in hikâyesine ışık tutuyor."
6 entry daha