şükela:  tümü | bugün
39 entry daha
 • 2002 yapımı chan wook park'ın intikam üçlemesinin ilk filmi. aslında filmin isminin orijinal kore çevirisi; 'intikam benimdir' manasına geliyor.

  --- spoiler ---

  filmin orijinal ismi bu anlamda farklı bir önem kazanıyor; çünkü her iki tarafın da kanlı bir ritüel'e dönüştürdükleri intikam eylemleri filmi sürprizleri bol bir sürece götürüyor. sympathy for mr. vengeance'ı izlerken ilk etapta sağır ve dilsiz ryu'nun ablası için yaptıklarına hak verirken çevresine ve hayata karşı intikamını seyrederiz ve karakterin kendine göre haklılıkları vardır. tıpkı kız arkadaşı cha'nın dediği gibi. ölen kızın babası park ise; normalden canavara dönüşümü yaşayan bir karakter. filmin sonundaki muazzam planda karakterin geçirdiği dönüşüm muhteşem belirtiliyor.

  akabinde yönetmen örneklerinde hep tek karakterli seyrettiğimiz intikam öyküsünü çift taraflı bir yapıda kurup karşımıza kurgusal bakımdan daha özenli bir iş çıkarıyor. bununla birlikte filmde; sağlık'la alakalı devlet'in insanları çıkışsız bırakması ve güney kore toplumunun alt tabaka yüzünü filme anlamlı bir şekilde dahil ediyor.

  --- spoiler ---

  filmde karşımıza çıkan en önemli noktalardan biri de; türde pek karşımıza çıkmayan geniş ve uzun planlar. burada ister engelli ister engelsiz tüm karakterlerine yönetmen tarafından sözden ziyade hareketsel bir alana bırakılmış ve filmi atmosfer olarak bambaşka bir tekinsizlik haline büründürüyor.

  güney kore sineması en değer verdiğim ve her yeni örneğinde bambaşka sinemasal tatlar yakaladığım bir örneklerle dolu. boksuneun naui geot'da mutlaka seyredilmesi gereken görselliği harika bir film.
14 entry daha