şükela:  tümü | bugün
38 entry daha
 • pokemon konseptinden esinlenen ama altyapısı kat kat kaliteli oluşturulmuş anime efsanesidir. izleyecek arkadaşlara hayati tavsiyem orijinal ya da türkçe dublajlısını izlemeleri. her ne kadar japonca diyaloglar kulağa komik gelse de... yavşak avrupalılar tsubasaya yaptıklarını (bkz: olive et tom) digimona da yapmış, soundtrakleri ve bazı digimon isimlerini değiştirmiştir. ortaya çıkan sonuç digimonu pokemona yaklaştırmış haliyle.

  target, butter-fly, the biggest dreamer, brave heart, break up olmadan digimon izlenmez. izleyin ondan sonra tekrar tartışırız hangisi daha iyiydi diye.

  hikayesini kabaca özetleyip lafı biraz uzatacağım izninizle:

  --- spoiler ---

  devimon saga:

  7 seçilmiş çocuk okul gezisindeyken digiwayz lar gökten iner bunları digital dünyaya götürür. digimonları her ne kadar sebebini bilmiyor gözükselerde bilmem ne adasında onları beklemektedir. daha gelir gelmez yabani bir kuwagamon bunlara saldırır. digimonlar aynı anda acemi seviyeye geçip onu altederler. aynı gün veya ertesi gün agumon yabani bir shelmonu yenmek için şampiyon seviyeye (bkz: greymon) geçer. bundan sonra kendisine saldıran düşmanları karanlık bir gücün etkisindeki iyi huylu digimonlardır. hepsi sırayla şampiyon duruma geçer; en küçükleri takerunun patamonu hariç.

  karanlık düşman kendini gösterir. en karizmatik ve en hakkı yenmiş villainlerden devimon. digimonlara hükmetmekte kullandığı kara çarklarla adayı parçalara ayırır ve birbirinden uzaklaştırır. seçilmişlerin hepsi bir yana dağılır çeşitli maceralardan sonra son savaş gelir çatar. patamon angemona dönüşüp kendini feda ederek devimonu yok eder. patamon digitama (yumurta) seviyesine geri döner. saga da en başta leomon ve ogremon'un rekabeti olmak üzere bir sürü harika yan hikaye bulunmaktadır.

  etemon saga:

  seçilmişler nasıl olduğunu hatırlamadığım bir şekilde* karakeristik özelliklerini simgeleyen tılsımları, nerden edindiklerini hatırlayamadığım kolyelerine takmak ve aktive ederek digimonlarını üstün seviyeye getirebilmek için bilmem ne kıtasına yola çıkarlar. whamonun yardımıyla başarırlar. burada tüm kıtaya fiber optik kablo şebekesi döşemiş, belinde monzaemon peluşu taşıyan, rocker bir maymun olan etemonla karşılaşırlar.

  saga boyunca bir taraftan etemon tarafından kovalanırken, birer birer tılsımlarını ele geçirirler. tai cesareti simgeleyen tılsımını ilk çalıştıran olur tabiki. metal greymon etemonu ve şebekesini yok eder.

  piximon ve skull greymon serüvenin sürprizleridir. etemonun karizma yoksunu bir şebek olması en büyük dezavantajıdır.

  myotismon saga:

  etemon ve şebekesinin yok oluşunun açtığı kara delik koromon ve tai'yi gerçek dünyaya ışınlar. digital dünyada geçen ayların burada dakikalara tekabül ettiğini farkederler. hasta olduğu için okul gezisine katılamayan tai'nin bacısı kari hala evde hastadır. digital dünyanın gerçek dünyayı etkilemeye başladığını farkederler. bu durumu düzeltmek için geri dönerler. son sahnede karinin
  8. seçilmiş olduğu ortaya çıkar.

  gerçek dünyadaki bir kaç saat digiworld te aylar demekti. tai yokluğunda arkadaşlarının dağıldığını görür. onları toparlar, gerçek dünyaya giderler. vampir myotismon'dan önce 8. seçilmişi bulmaya çalışırlar.

  gerçek dünyada geçmesi, gatamon'un kari'nin yokluğunda şampiyon seviyesine kadar ulaşması, myotismon'un uşağı olması, myotismon'un amacı en belirgin villain olması. üstün seviye digimonlar ve war greymon ve metal garurumonla myotismon saga, etemonun düşürdüğü seviyeyi yükseltir.

  the dark masters saga:

  metal seadramon, pupetmon, machinedramon ve piedmon efsane girişlerinden sonra tırışkadan yok edildiler gibi geldi bana. piedmon hariç hepsinin işi tek saldırıda bitti. karanlık boyuttan dönmeyi başaran metal etemon bile daha zor öldü denilebilir. ölürken leomon reyizi de götürdü pezevenk.

  yine de serinin en karanlık sağasıdır the dark masters saga. myotismonda güçlüydü, kan içen bir vampirdi, wizardmon, pumpkinmon ve gotsumon gibi yan karakterleri acımadan öldürmüştür. ama the dark masters sagada leomon, piximon, whamon gibi kendilerini karanlık güçlerle savaşmaya adamış, yiğit digimonların ölümü izleyeni daha çok sarsar. ogremon bile hidayete erer.

  finalde bu dörtlünün apocalymonun yan ürünü oldukları ortaya çıktı. ki oyun sonu canavarı apocalymon'da kalıbının digimonu değilmiş.
94 entry daha