şükela:  tümü | bugün
4 entry daha
 • radikal feminizmin filmi.

  --- spoiler ---

  filmin en takdir ettiğim yönü thana'nın uğradığı iki tecavüzde de tecavüz sahnelerinin yüzde 250'sinde olduğu gibi tecavüzün estetize edilmemesi, kadının vücudunun hiçbir şekilde izleyiciye sunulmaması. straw dogs filmini izleyen varsa bilir; amy evi basan heriflerden birinin tecavüze uğruyor, bi noktadan sonra o ağlayan, direnen, utanan, göğüslerini elleriyle kapatan kadın gidiyor ve ciddi ciddi tecavüzden zevk alan bir kadın geliyor. tecavüzcüsünün yüzünü filan okşuyor, açık açık tecavüz özendiriliyor.

  ancak ms 45 böyle değil. kadını seks imgesi olarak göstermediği gibi, filmde thana'yı seks imgesi olarak görenleri de thana tarafından tek tek ortadan kaldırtıyor. zira thana sürekli tecavüzcülerinin halüsinasyonlarını görüyor. üstelik dilsiz ve tek başına yaşayan bir kadın. varın ruh halini siz düşünün.

  başta işten eve, evden işe giderken tacizine uğradığı adamları 45 kalibrelik tabancasıyla aşağı indiren thana, daha sonra fahişe kılığında geceleri sokağa çıkarak kendisine yaklaşan herkesi bir bir öldürerek yaşadıklarının intikamını alıyor. (o adamları indirdikçe ben oturduğum yerden kalkıp affedersiniz şu şekillere giriyorum.)

  daha sonra patronunun verdiği bir kostüm partisine katılıyor. tabi thana orada da rahat bırakılmıyor. 45'lik tabancasıyla partideki tüm erkekleri tek tek öldürüyor. adeta jübilesini yapıyor. ve o anda thana'nın kadın arkadaşlarından biri eline aldığı bıçağı bir kaç saniye cinsel organını üzerinde tutup (başarılı bir metafor, bıçak=penis) thana'yı sırtından bıçaklıyor ve thana dehşet içinde yüzünü kadına doğru dönüyor. o sırada ateş etme şansına gayet de sahip olan thana kendisini öldürenin arkadaşı, daha doğrusu bir kadın olduğunu görünce hiçbir şey yapmıyor, yere yığılıp ölüyor. yere düşerken de film boyunca (hatta hayatı boyunca) ağzından çıkan tek kelime o anda dökülüyor;

  -sister!

  --- spoiler ---
6 entry daha