şükela:  tümü | bugün
229 entry daha
  • ne zaman moralim bozuk olsa bu adamın devekuşu kabarenin aşk olsun bölümündeki gerdek gecesi sonrasında damatla gelinin ilk sabahını anlatan 25 dakikalık muhteşem balayı skecindeki ana kuzusu, biraz efemine, yumuşak kalpli damat rıfkı performansını izlerim, sanki ilk kez izliyomuşçasına kendimi deli gibi gülerken bulurum her seferinde. bana kalırsa, ekürisi olan zeki alasya'dan kat be kat yetenekli ve başarılı bir adamdır. bilgi birikimi, hoşsohbeti, müzik kabiliyeti, kısacası her şeyiyle gerçek bir sanatçıdır. o korkunç kilolarından kurtulup daha sağlıklı bir görünüm çizse ve ekranlarda daha fazla görünse keşke, ayakta alkışlanacak dünya çapında bir aktör bu adam, mübâlâğâsız.

    muhteşem skeçten, rıfkı'nın artık ezberlediğim bazı muhteşem repliklerini arada okuyup güleyim diye buraya da not edeyim:

    "birbirimizi tanımaya başladık bile, artık sen de benim ne kadar biraz anasının kuzusu olduğumu anlamışsındır, napiyim hayatım yaa, bende mi kabahat? el bebek gül bebek büyütmüş anacığım beni, pileli entârilerle dolaştım, lüle lüle saçlar, kurdaale. doktorculuk oynarken bile beni hemşire yaparlardı. yedi yaşıma kadar kadınlar hamamına devam ettim, sonra bir gün hamamcı kadın dedi ki 'hanım hanım kocanı da getir bari' dedi. anacığım çok üstüme düşerdi, hâlâ zıbınımı saklar, arabezimi de."

    "siz biraz fakirdiniz galiba, hiç kurban kesmemişsiniz de. koyun öyle boğazlanmaz, vin vin vin vin. hanım kadınların konsolün gözünde tülbenti vardır, ordan yarım boy bi boy kesersin, kurbanın gözlerini bağlarsın böyle güzeeel, çok sıkmadan incitmemek lâzım, günah. gülsuyunu dökersin misler gibi, öd ağacını yakarsın buhurdandan bööyle kokusu gelir, hafif hafif gıdısını okşayaraktan tekbir alırsın, allahuekber allahuekber, lâilahe illallahu allahuekber, allahuekber velillahilhamd, bismillahi allahuekber, çekersin bıçağı (burada muhteşem bir boğazlanan koyun taklidi yapıyor, inanılmaz)"

    "alooooğ...anacııığıım. canıığıım. ay sesini alamıyorum, bilmem öööle boğuk geliyo, ağzında havlu mu var? benim kulağımda mı havlu var, aaaa. tamam, nası da her şeyimi bilirsin. oralardan nası anladın kız, yolarım senin o şişko etlerini, cimcik cimcik koparırım, allah canımı alsın. iyiyim anam, yok bi şeyim. olmadı...o kadar da aynada çalışmıştım, başarılı olamadım, önümüzdeki yıllarda umut ediyorum. muskam üzerimdeydi, ay sen bu hocayı değiştir. e ben bu kafayı değiştiremeyeceğime göre, sen bu hocayı değiştir. nası yapıcim? 150 gram anason, 250 gram süzme bal, 40 çeşit baharat, macun kıvamına getiriyosun, nereme sürücem bunu? ha bu yemek için mi bu? ha padişah macunu! sultan hanım sultan hanım, neler de biliyosunuz bakalım, onun için babacığım 44 yaşında rahmetlik oldu! lâtife ettim anaların güzeli, öpüldünüz, gıgınızdan...ay senin buruşuk gıgını yerim, annelerin güzeli!"
590 entry daha