şükela:  tümü | bugün
27 entry daha
 • az olan maaştır. çok gerçekçi yazacağım, kendimi övme çabam yok, somut rakamlar vererek yazıyorum.

  yaşım 30, araştırma görevlisiyken doktoramı bitidim türkiye'nin ilk üçteki üniversitelerinden birinde, sonra dünyada ilk üçte yer alan üniversitelerden birinden kabul alıp gittim doktora sonrası araştırma yaptım. bugune kadar yaklaşık 30 adet ulusal/uluslararası yayın yaptım. döndüğümde ders verdirebilmek için öğretim görevlisi dr. kadrosuna geçirdiler beni, ilginç bir şekilde zaten az olan maaşım daha da düştü. hesabıma yatan rakam ayda 2230 tl. öyle döner sermaye filan da yok ha, ek ders filan da yok, tamamı bu kadar. hiç çalışmadığım kadar verdiğim dersleri hazırlayabilmek için çalışıyorum, bunun dışında yeni konularda araştırma yapıp bilimsel yayın hazırlamaya çalışıyorum, sınav okuyorum ödev okuyorum, vs vs vs.. şunu çok rahat iddia edebilirim ki hafta içi 8-5 mesaisinden çok daha fazla zaman harcıyorum bu işlere, mesela bu entry'i yazdıktan sonra, bu pazar gününde, yarın vereceğim ders notlarını hazırlamaya başlayacağım.

  madem çok ağlıyon e git başka bi yere diyenler olacaktır, şu an tam da o aşamadayım. gelen somut teklifler var, şimdiki maaşımın 2-3 katını veren teklifler. beni tutan şey akademisyenliği , araştırma yapmayı, ders vermeyi fazlasıyla sevmem. diyeceğim odur ki, bu işi gerçekten seven ve başarılı insanların sayıları sayıları her geçen gün azalıyor etrafımda. işini ne kadar severse sevsin, kaliteli hiçbir akademisyen 2230tl veya türevi maaşlar ile yıllarca bu işe katlanamaz.

  bir gün bir hocamla konuşuyordum bu mevzuyu, dedim hocam bu maaşlar mantıklı mı sizce acaba. bana akademisyenliğin zengin mesleği olduğunu, bunu bilerek bu işe başlamış olmam gerektiğini söyledi. ve şaka yapmıyordu kesinlikle, çok ciddiydi, kanıksamıştı bunu.

  kısacası akademisyenliği zengin mesleği olmaktan çıkarmak gerek diye düşünüyorum. üniversiteler bir ülkenin en stratejik birimidir bence, bu kurumları kaliteli hale getirmek lazımdır. akademisyenlik mesleğini cazip hale getirmek lazımdır, başarılı insanlar akademisyen olabilmek için yarışmalı ve bu sayede kalite artırılmalıdır.

  belki bir imam gibi hükümet propagandası yapamayabiliriz sınıflarda, veya bir polis gibi joplayıp gaz sıkamayız yandaş olmayanlara, yani kısa vadede bu zammın hükümete dönüşü çok hızlı olmayabilir, fakat biz iyi olursak eğer satmak zorunda kalınmaz ülkenin milli serveti ona buna, bilim üretilir, bilgiye hükmedilir, ihrac edilir, kaliteli insan yetiştirilir, kaliteli iş yapılır. hani 2023 vizyonu filan var ya, o bakımdan.

  edit: imla
  edit 2: deşifre olmama editi
138 entry daha