şükela:  tümü | bugün
41 entry daha
  • “bir memleket gibidir gemi. herşey düzenli ve kontrol altında olmalıdır. kaidelere uyulmalıdır, kanunlara, nizamlara. bende bu memleketin baş şeyi gibiyim...başbakanı gibiyim mesela! herşey benden sorulur. denize çıktıkmıydı, bu küçücük gemi bir memleket oluverir. aslında bir başbakandan daha çok görevim var. çünkü onun bakanları var, adamları var, falanı var, filanı var. benim yok. bu gemide güvenlikte, eğitimde, sağlıkta, eğlencede benden sorulur. kamil’de başbakanın en kıyak yardımcısı, sizde vatandaş, aynı zamanda memur gibisiniz. bu yüzden çok kıyak, çok disiplinli ve çakı gibi olmalıyız. sürekli kendimizi ve birbirimizi kollamalıyız.”

    diye giderken gemide yaşam, tayfalardan biri yemek almak için güvenli sığınaklarından ayrılır ve şehrin kalabalığına karışır. evet gemi onlar için bir sığınaktır, idris kaptan kral, kamil kralın sağ kolu ve diğer iki tayfada emir buyrukları. kaptan ve iki elemanın uyuşturucunun etkisiyle kurdukları yemek hayalleri, merak ettikleri arkadaşlarının getireceği haberle kabusa dönüşecektir. arkadaşları şehirden öc almak için planladığı oyunla gemiye geri döner ve bu oyunla birlikte gemideki yaşam değişecektir. tayfa döndüğünde, daha sonra hiç birşey hatırlamayacak olan kaptana, soyulduğunu söyler ve şehre döndüklerinde paralarını geri alacaklarına inandırır onları. oyun başlamıştır.

    başlangıçtaki dialogdan anlaşıldığı üzere, idris kaptan kendi hayal dünyasını, yaşamını, herşeyini geminin sınırları içerisine koymuş, bununla birlikte dış dünyanın tehlikelerini de bilmektedir. tayfalarına, özelliklede kamil’e çok güvenmektedir ama başlayan oyunla birlikte düzen bozulmaya başlayacaktır. film insanların köşeye sıkıştıklarında ne kadar kolay yalan atabileceklerini, aslında insanların arasında ki ilişkilerin çok kolay biçimde bozulabileceğini, cinsel arzularını bastıramayan insanlar yüzünden ortaya çıkan problemleri güzel bir dille ortaya koymuştur. idris kaptan alemci kişiliği, gemideki diğer insanlara inatla merhametli, soğukkanlı ama çabuk sinirlenen, otoriter yapısıyla, olay kurgularını büyük bir sakinlik ve mantık yoluyla çözebilen bir insandır. kendini gemide bir imparator gibi görsede, dışarı çıktığında ne kadar çaresiz olacağının, imparatorluğunun bir anda köleliğe dönüşeceğinin bilincindedir. o otoriter, dediği dedik, asabi adam oyunun alehine gitmesiyle bunun farkına varıp bir anda korkak, çaresiz bir kişiliğe bürünmüştür ve olayları çözemeyeceğini anladığında da kurtuluş yolu olarak pes etmeyi seçmiştir. “nerede kalmiştik ?”
536 entry daha

hesabın var mı? giriş yap