şükela:  tümü | bugün
7 entry daha
 • izin verip vermeme hadisesi kızının kendisine bağlı olmaktan çıktığı anda sona erecek babadır.
  zira bir çocuk, kız ya da erkek, kendi hayatından sorumlu hale geldiği andan itibaren vereceği kararlar kendisini alakadar eder.

  baba onaylar ya da onaylamaz orası ayrı ama izin verme mantığı ortadan kalkmıştır artık. okulunu bitirmiş, parasını kazanan, annesiyle babasıyla yaşadığı evi başka bi şehirde yaşamak için hali hazırda terk etmiş bir kızın sevgilisiyle yaşamak için babasından izin alması enteresan olur. hadi hala onlarla yaşayan bir kızımız diyelim; tek başına, iki kız arkadaşıyla, üç erkek arkadaşıyla ya da sevgilisiyle başka bir evde yaşamak üzere terk-i diyar eylemesinin de klasmanlar arası hiçbir farkı yoktur mantık çerçevesinde.

  kızının sevgilisiyle yaşamasına sıcak bakacak baba, kızının sevgilisiyle yaşaması durumunu onaylayacak baba, kızının sevgilisiyle yaşadığını bilen baba, kızının sevgilisiyle yaşadığını bilmediği için o geleceği zaman oğlanın evden şutlandığı baba gibi kategoriler olabilir evet, ama kızının sevgilisiyle yaşamasına izin verecek baba her ne kadar ülke koşullarını bilsem de bana garip gelmektedir.

  şahsen ben babama, 'baba, sevgilimle yaşamak için yüksek müsaadeni rica ediyorum' desem, 'banane?' der kendisi. ve fekat 'baba, ben sevgilimle yaşamaya karar verdim' desem, 'ne lazımdı eve?' der.

  şunca yıllık ahir ömrümde yaptığım ve yapacağım her şeyden bizzat bendenizin sorumlu olduğunu beynime işlemiştir çünkü. üniversiteye başlamadan karşısına alıp 'hayatın komple senin sorumluluğunda, ne istiyosan nasıl istiyosan öyle yaşayacaksın. benimle paylaşırsın paylaşmazsın, fikrimi sorarsın sormazsın orası senin bileceğin iş. akacak kan damarda durmayacağına göre kafana göre takıl sen. sana söyleyebileceğim tek şey; her ne olursa olsun benim kızım olmaya devam edecek oluşun ve gerek gördüğün her anda sana destek olacağımdır. buyrunuz sahne sizin...' demiştir.

  benim babam düşünememiş yazık, ya yanımdaki terk ederse de başkaları da kullanmak isterse beni, yani babam beni diş fırçası olarak yetiştirdi neticede, başkalarının da kullanmak istemesi çok normal tabi.
14 entry daha