şükela:  tümü | bugün sorunsallar (6)
3624 entry daha
 • oldu ya hani havuz başında güneşleniyorsun. oohh mis. boncuk boncuk terliyorsun gözleri açmaya hiç gerek yok. lan buzlu limonataya taze nane koymayı kim bulduysa yanaklarını sıkmak lazım, çok güzel lan. güneş vurdukça bronzlaşan teninle ne hava atacaksın ama arkadaşlara heaa. gülsüm/rabık çok beğenecek ehehehheh.
  trink!
  o ses ney lan? sanki el bombasının fünyesini çekmişler gibi, hayır call of cuty'den biliyorsun yani.
  ne alem adamsın yav, havuz başında ne arasın o şey?
  gözlerini açarsın bir el bombası tıngır mıngır yuvarlanıp 6-7 metre uzakta fayansın üstüne duruyor. hasktir! salih, sen misin lan? bu şaka mı şimdi amk? şakaysa varya öldün olm sen.
  trink! clopfş! oha!
  bir el bombası da havuza atıldı. havuzun öbür ucunda suyun içinde batıyor usul usul. hassiktir ki ne hassiktir! en fazla 3 sn sonra patlayacak ikisi de. ne yapmalı? kaçsan kaçamazsın. hem vakit yok hem dizlerinin bağı çözülmüş.
  o zaman tercih yapmalı. ne yapmalı? suya mı atlamalı yoksa şezlongu kaldırıp ona mı güvenmeli siper alıp?
  lan olm suda patlasa su onu engeller lan. suya atlamalı en iyisi. yastık görevi yapar absorbe eder bombanın patlamasını. havadan daha yoğun olm bi kere su.
  lan ama dinamitle balık avlayanları da görmüştün yaban tvde. anında ölüyorlar balıklar. off lan ne yapmalı? yok yok lisede fizik dersim çok iyidi lan 4 filandı yani. su iyidir su.

  dedin ve suya atladın.
  birden haaalaluyaaaa. kim lan bu beyaz gömlekliler? oha havuz nereye gitti lan? şşş hacı noluyor? yaklaşmayın lan! şş alo hareket yapma! hareket yapma!!

  evet öldün.

  neden?

  undex(underwater explosion) denen şeyi duymadın hiç. bilseydin su altındaki patlamaların çok daha tehlikeli olduğunu bilirdin. elbette bütün el bombaları tehlikelidir. patlama, infilak birden fazla elementin müthiş bir hızla serbest kalması ve yanması ile oluyor. patlama bailangıcındaki kimyasal tepkime çok çok kısa bir zaman diliminde muazzam ısı ve gaz üretiyor. bu kimyasal olay, patlayıcı maddeleri gaz bileşenlerine ayırıyor ve ısının etkisiyle hepsinin çok hızlı şekilde yanmasını ve yayılmasını sağlıyor.

  bu hızlı gaz genişlemesine basınç dalgası deniyor ki bir patlamanın yıkıcı etkisi esas budur. eğer bu basınç dalgası ses bariyerini aşarsa, çok güçlü bir şok dalgası oluşturuyor.

  basınç dalgası havada müthiş hızla hareket ederken canlı bir organizmaya denk gelirse, organizmanın bedeni bu gücün büyük bir kısmını yansıtır çünkü farklı yoğunluklara sahiptirler. bedendeki moleküller hızla çarpan gaz moleküllerine göre birbirine çok daha yakındır. ancak büyük bir kısmını yansıtır dedik, geri,ye kalanı absorbe eder. çünkü vücudun bazı bölümleri ile çarpan gazın yoğunluğu arasında çok fark yoktur. misal? akciğerler, kulaklar, bağırsaklar gibi beden içindeki gaz odaları. buradaki gazı sıkıştıran hızlı gaz içeride kısmi patlamalara neden olur.

  hava sıkıştırılabilirdir ve böylece patlamanın etkisini bir derece absorbe eder ve patlayıcının ölümcül etki alanını küçültür. ama su bunu yapmaz! neden yapmaz? hayır sana garezi olduğundan değil, su genel olarak sıkıştırılamaz kategorisindedir. hayır elbette sıkıştırılabilir ancak az bir sıkıştırma için bile muazzam enerji gerekmektedir. yani su altında bir patlama olduğunda su onu absorbe etmez tam tersine düşene bir tekme de benden dercesine beraber hareket eder(vay hain domdom vay) . ancak şarapnel parçalarına direnç gösterdiğinden onları yavaşlatır. havada da bu etki çok azdır.
  su basınç dalgasını havaya göre çok daha uzak mesafelere iletir.

  eğer şarapnel mesafesinden uzakta durursanız bir el bombası sizi yaralamaz bile. ama aynı mesafeyi su içinde koruyup patlamayı izlemeye kalkarsanız sudaki basınç dalgası sizi çok ballı değilseniz öldürecektir.
  sudaki basınç dalgası bedene çarptığında siz onu geri yansıtamayacaksınızdır çünkü yoğunluk farkı çok fazla değildir. basınç dalgasu ile müthiş hız ve güç ile gelen su içinizden geçmeye çalışacak ve içinizdeki bütün gaz boşluklarını sıkıştırıp patlatacaktır.
  üstelik havuzun duvarına çarpıp yansıyan basınç dalgası "bu da mı gol değil?" diyerek bir daha çarpacağından öleceksinizdir.

  tabi bu bombalar oyuncak ve olay ise salih'in eşşek şakasından ibaret ise, kendisini akdenize dökene kadar kovalayabilirsiniz. hem o nane de durmadan insanın ağzına geliyor arkadaş, hangi düdüğün fikriydi lan bu? adam gibi yudumlayamıyoruz limonatayı!

  kaynak
35468 entry daha
hesabın var mı? giriş yap