12628 entry daha
 • bu gidişle uzun vadede çöp entriler arasında işe yarar olanları bulmakta zorlanacağımız sözlük.

  bu durum sözlükte artık o denli yaygın ki, başlıkların dahi çoğu artık çöp haline gelmiş durumda.

  bu gidişe bir son verilmesi adına,

  - başlık açmanın moderasyona tabi olması,
  - yazar alımlarında biraz daha seçici olunması,
  - çöp yazarların sözlükten uzaklaştırılmaları, ve
  - çöp girdilerin bir şekilde silinmeye başlanması gerekli.

  bunlar yapılmayacaksa, en azından girdilerin "sort" edilmesini kolaylaştıracak teknik fonksiyonlar artırılmalı ki, çöpleri ayıklayarak işe yarar içeriğe ulaşmak bir nebze daha mümkün hale gelsin.

  kendi adıma, uzun süredir sözlüğü kullanış şeklim şu:

  - sol frame'e hiç ama hiç bakmıyorum.
  - sadece takip ettiğim bazı başlıkları okuyorum; ve onların dahi çoğunu atlıyorum. (daha ilk cümleden seviye - ve hatta içerik - büyük ölçüde belli oluyor.)
  - sayıları (maalesef) az olan badilerimin girdilerini okuyorum.
  - sadece ilgilendiğim alanlarda girdi yapıyorum ve o başlıklar altındaki girdilerin dahi çoğunu okumaya değer bulmayıp hızlıca geçiyorum.
  - kullanıcı seviyesindeki düşüş mesajlara da yansıyor. çoğu mesajı sonuna dek okuyamıyorum. (burada da, daha ilk cümleden seviye - ve hatta içerik - büyük ölçüde belli oluyor.)

  bu gidiş, uzun vadede, sözlüğün içeriğinin nisbeten nitelikli olan kısmını büyük ölçüde erişilemez hale getirebilir.

  bu haliyle, sözlük benim için (öyle olmasını istemesem de) bir not defteri olmaktan öte çok fazla mana ifade etmiyor. ilgilendiğim konulardaki notlarımı kendimce kategorize ederek sözlüğe giriyor ve bu şekilde notlarımı müteakip yazılarım için kolay erişilebilir hale getiriyorum. sosyal medya entegrasyonu ile birlikte düşünürsek, süreç (kabaca) şöyle işliyor:

  (1) denk geldiğim ilginç haberleri/kitapları/metinleri/linkleri twitter'da paylaşıyorum.
  (2) sonra, kısa notlarla birlikte sözlüğe yazıyorum - ve twitter'dan siliyorum.
  (3) ilgili bir konuda yazı yazacak olursam, hızlıca girilmiş bu entrileri alıp yazılarımda detaylandırıyorum.
  (4) yazı yayınlandıktan sonra detaylandırdığım sözlük girdilerini de silip, sözlükte sadece yayınlanan yazının linkini paylaşıyorum.

  bunu müstakil bir adreste, kendi başıma (ya da kafa dengi birkaç kişiyle birlikte) yapsam çok fark eder mi? herhalde etmez. hatta belki onca seviyesiz iletişimden de uzak kalmış olacağımız için daha bile iyi olur. o halde sözlüğün işlevi nedir? eğer çöp olmayan içerik sağlayan kullanıcılarına sözlüğün nimetinden ziyade külfeti olmaya başlamışsa, site idarecilerinin bu konu üzerinde düşünmeleri gerekmez mi?

  (bu vesileyle: lütfen insanlara, "vay efendim, falanca tvitini/girdini niye sildin?" içerikli mesajlar göndermeyin. insanlar isterlerse yazar, isterlerse silerler. hiç kimse bu konuda başkalarına hesap vermek zorunda değil. bazı insanlar sosyal medyayı ve sözlüğü bu şekilde kullanıyorlar; siz de kendi doğru bildiğiniz şekilde kullanın.)
11035 entry daha