şükela:  tümü | bugün
42 entry daha
 • engelli bir arkadaşımdan duyduklarımı özet geçiyorum:

  bugün 3 aralık dünya engelliler günü,

  efendim sizlere başımdan geçen olayları anlatmak istiyorum.

  - öğretmen olarak atandım, türkiye'nin her yerinde her iklim şartında görev yapar diye rapor almak gerekliydi, herkes heyet ücreti ödedi ve raporunu aldı, ben alamadım, çünkü hakkımda karar verilemedi. başka bir hastaneye gittim, tekrar rapor ücreti ödedim, bu sefer karar verildi. her yerde öğretmenlik yaparmışım!!

  -diyarbakır'a atandım, ailemin bulunduğu ile verilmem gerekirken 3 yıla yakın zorunlu hizmet yaptım. ama hakkımı sonunda aldım.

  - ehliyet almak istedim, heyet raporuna gönderdiler, yine rapor için ücret ödedim, ehliyet alıp alamayacağıma karar veremeyip başka bir hastaneye sevkettiler. başka bir ilde başka bir hastanede bu kez sadece tek hekim raporuyla ehliyete başvurabildim. ehliyet alabilirmişim !!

  -araba almak istedim, tertibat gerekli dediler, maliye bakanlığı yapacağı ötv muafiyeti için beni 15 gün bekletti. tertibat civata ile montaj edildiği için tekrar geri gönderdiler. neymiş, söküp başkası kullanabilirmiş, sanki sökülmeden başkası kullanamaz... 10 bin km lerdeyim.

  -nemrut dağına gittim, engelli olduğumu belirtmeme rağmen yine ücret ödedim. sonra ödediğim bu ücreti bimer üzerinden şikayet ederek geri aldım. haklıymışım.

  -mesela sol kolundan engelliysen ya da ms hastasıysan ötv ödemeden araba alamıyorsun. sağ kolundan, bacağından bir engelin varsa alabiliyorsun. resmen engelliler arasında ayrımcılık.

  velhasıl engelimden dolayı birçok engelle karşılaştım fakat engelleyemediler...

  bunların yanında ülkemizde engellilere sağlık, ulaşım, eğitim alanında birçok pozitif ayrımcılık kanunlarda, yönetmeliklerde yer almaktadır fakat zihinlerdeki engel devam ettiği için uygulanamamaktadır.

  işte bu yüzden türkiye bürokratik engelli bir ülkedir. saygılarımla.
130 entry daha