şükela:  tümü | bugün
15 entry daha
 • dalga geçenlerin atladığı bir nokta var:

  bu alet evet hiç bir şekilde pratik değil, enerjiye bağımlı, çok uzun vadede anca piyasalara çıkar falan filan... fakat bu adamların bu prototipi yapmalarındaki amaç da "ulen bi köpek yapalım, koşsun, acayip satarız" değil ki.

  bu bir gövde gösterisi. bilmiyorum kaç kişi dikkat etti, alet ilk başta zıplayarak koşarken ön ayaklar birbirine yakın, arka ayaklar birbirine uzak olarak hareket ediyor. bu standart bir kedinin hareketlerinden biridir mesela. bu adamların bu aleti yapma amacı da, bir kedinin hareketlerini bire bir taklit etmeyi başardık, öyle matematik, öyle teknik biliyoruz diye gövde gösterisi yapmaktır en önce.

  günümüz dünyasında insanlar ayfon ekranı sağa kayarken ne kadar takılıyor hesabına düştüğü için, bu robotu görünce de hızlı mı koşuyor yavaş mı diye takılmışlardır. halbuki asıl takılınması gereken bu aletin koşarken örneğin bir kediyi ne kadar iyi taklit edebildiğidir.

  bu alet saf matematiktir sevgili arkadaşlarım.

  ayrıca bu aleti koşan 4 ayaklı hayvan minvalinde yargılamayıp, örneğin engelli vatandaşların hayatını kolaylaştırabilecek bir şeye evrilmesini hayal ederseniz o kadar da işe yaramaz olmayabileceğini görürsünüz.

  bu aletin arkasındaki bu detayları okyamayan arkadaşlar da üzülmesinler. abd 'nin yeni bir oyunu sonucu bu durumdalar çünkü. insanları görselliği önemsemeye itip, algılarını basitleştiriyorlar ve odak noktalarını yüzeyde tutuyorlar. neden, çünkü derindeki teknolojiyi kendileri geliştirmek istiyorlar.

  edit: imla
14 entry daha