şükela:  tümü | bugün
144 entry daha
 • bu başlıkta çoğunluğun yaptığı gibi "hayır saçmalamayın, x, y, z gibi gruplar var. şu bu festivaller var. metal ölmedi." muhabbetine girmeyeceğim. haksızlar demiyorum. haklılar, hiç de ölmedi. sadece, bu zaten yeterince açık. olay bunun ötesinde. daha doğrusu olay yerine algı diyelim. asıl ilgilenilmesi gereken konu da bu. bu algının nasıl oluştuğu.

  biraz daha açarsak, "metal bitti" argümanını çürütmek çok kolay. iki dakikanı harcayıp, son birkaç yılda yapılan ve önümüzde yapılması planlanan festivaller üzerinden giderek dinleyici sayısını gösterirsin, bir metal soyağacı görseline bakıp hangi grupların ne kadar yeni ve iyi olduğundan bahsedersin. benim düşünüp durduğum şey neden böyle bir algının oluştuğu. buna çok iyi cevaplar verebilmiş hala değilim. ama birkaç tahminimi paylaşacağım.

  bir kere böyle olması beklenirdi zaten. hayat, evren ve her şey değişir ve metal hayat, evren ve her şeye dahildir. hiçbir zaman 1970'lerdeki heyecanla karşılanmayacak metal. insanlar o yeni -sayılabilecek- akımla sarhoş olup bunun ne kadar mükemmel olduğunun şaşkınlığına kapılmayacak artık çünkü metal öğrenildi. 1980'lerdeki gibi azgınlık seviyesine gelesiye kadar mutlu bir şekilde, festivallerde adeta bir din bulmuşcasına içselleştirerek ve her bir takı, her bir kıyafet parçası ve her bir hareketle metali bağırmayacak çünkü metal benimsendi. 1990'larda da medya ve popüler kültür metali yere göre yerip yere göre göğe çıkararak topluma gösterdi ve artık asla o kadarını göstermeyecek çünkü metal herkesçe tanındı. bütün bu güzel şeyler elbet geçecekti. jesterday is done, jesterday won't come.

  yukarıdaki paragraf için bir açıklama. bütün bunlar artık gerçekleşmeyecek değil, sadece toplumlar tarafından gerçekleştirilmeyecek. ama bireyler tarafından gerçekleştirilmeye devam ediyor. her gün yeni bir genç bu müziği öğreniyor, yeni birisi benimsiyor, yeni insanlar müthiş konserlerde bu lanet olası güzel müziği öyle bir içselleştiriliyor ki ağlıyorlar. her gün bir başkası onu tanıyor. ve bunlar olmaya devam edecek. sadece kitleler tarafından değil. işte artık bu müziğin çok fazla göze çarpmamasının bir nedeni bu.

  ikincisi, artık insanların müziğe kendi çabalarıyla ya da arkadaş etkisiyle ulaştığı dönemi geçtik. kasetli dönemlerden, limewire ve msn paylaşımlarından geçip bugüne geldik ve artık müzik kitlelere birileri tarafından tepside sunuluyor. hazır ve tüketilmeye uygun. justin bieber ve one direction gibi kavramların (başka bir ad takamıyorum) çıkmasının tek sebebi bu. ve bu tip şirketlerin (aha bi isim daha buldum) patronları takdir edilir ki metali tercih etmez. beyni etkilenmeye en uygun insanlar olan ergen pembe kızlar için fazla çirkin.

  büyük sebeplerden biri de, bu müziğin kategorizasyona uğraması. evet, metal = heavy metal değil uzun zamandır ve bu konuya değinilmiş.

  şimdilik bu kadar ama bir de şunu söylemek isterim.

  overrated lamb of god konusunda haklı oldukları tek konu şu: evet, "metal bitmiyor, son yıllarda lamb of god var" demek, bas gitarın gerekliliği/gereksizliğini tartışan müzik cahillerine "ama geddy lee diye bi adam var" ya da "şu grubun şu şarkısının baslarını bi dinle" demeye benzer. nasıl bas gitarın gerekliliğinin şu veya bu basçıyla, o veya bu introyla alakası yoksa, son yıllarda lamb of god çıksın ya da çıkmasın bu metalin bekasını zerrece ilgilendirmeyecek bir durumdu. ha öte yandan, lamb of god'a lise grubu denmesi ya da yıllar yılı metallica'ya yaptıkları gibi onu bir overrated hale getirme çabaları tüylerimi diken diken ediyor. lamb of god müthiştir. müthiş olmuştur. müthiş olarak kalacaktır.

  şu paragrafı da başka bir yazımda daha yazmıştım ama aynısına yakınını tekrar yazacağım. bütün bunlar bu müziği hissetmiş biri için tamamen hikaye. bu yazı boyunca metalin çöküp çökmeyeceği hakkında hiçbir şüphem/düşüncem olmadı. sadece işin analiz kısmındayım. bundan önceki milyonlarca kişi gibi bu müziği hisseden, o olağanüstü gücünü, bağlayıcı güzelliğini tadan ve yaşamında yer veren bir kişi için şu veya bu popülaritenin artıp azalması mühim değil. pop sabahtan akşama kadar kadar up tıs kıs tıs ederek sana paramla pompalayacağım diyedursun, metal inançları için savaşacak, saçmalığa küfredecek ve bunları yaparken müzikal açıdan hep üst düzey olacak.
511 entry daha
hesabın var mı? giriş yap