şükela:  tümü | bugün
1 entry daha
 • 1947 yılında başlayan huac soruşturmaları sırasında hollywoodda soruşturmaya alınan kişilerden en fazla zarar görenleriydi.
  aslında 11 kişiydiler fakat bertolt brecht tanıklık yaptıktan hemen sonra ülkeyi terk etti ve on kişi kaldılar.
  john howard lawson
  dalton trumbo
  herbert biberman
  albert maltz
  alvah bessie
  samuel ornitz
  adrian scott
  ring larner
  lester cole
  edward dmytryk
  hem soruşturm sırsında hem de soruşturmalardan sonra yaptıkları eylemlerle isimleri çok fazla duyuldu.
  bu on kişi marksist kişiliklere sahiptiler daha da önemlisi sinemanın toplulukları eğitmek ve bilinçlendirmek için kullanılabileceğini savunmuşlardı.
  kendilerine soruşturmalar esnasında en fazla sorulan soru komünist olup olmadıklarıydı.
  bu soruyu yanıtlamayı reddettiler. ne olumlu ne de olumsuz olarak.
  çünkü kendilerine göre bu sorunun sorulması bile haklar bildirgesine (bkz: bill of rights) (bkz: 1776 bill of rights) aykırıydı.
  soruşturma ideoloji savaşı değildi. çünkü bir ideoloji baştan susturulmuştu.
  ayrıca soruşturmalar sırasında "dostane tanıklar" da dinlendi. bunlar liberal ve muhafazakar kesimden kişilerdi. aralarında screen actor guild başkanı ronald reagan ve cecil demille gibi isimler de vardı.
  senator joseph mccarthy, dönemin fbi başkanı ve bir çok stüdyonun patronlarından destek aldı. tam bir komünizm ve sscb karalama kampanyası başlatılmıştı ve hiçte başarısız sayılmazlardı işte mccarthysm bu dönemde ortaya çıkmış ve amerikanizmi yaratmayı hedeflemiş bir olguydu.
  hollywood onlarının lideri gibi görünen kişi john howard lawson'du ve hiç bir geri adım atmadı.
  hepsi hapis cezasına çarptırıldığı gibi tüm yapım evlerinden haklarından mahrum bırakılarak ilişikleri kesildi. bir çok kez devlete dava açmalarına karşın çok azını kazanabildiler.
  elia kazan, ronald reagan, john wayne gibi kişiler yüzünden acı şeyler yaşadılar. çoğu yılmadı ve meksika ve başka latin amerika ülkelerinde filmler çektiler, senaryolar yazdılar. hollywood ise asla geri adım atmadı. ara sıra majestic gibi filmlerle kendilerini aklama kampanyasına giriştiler fakat tarih bu olayları cadı avı diye nitelendirdi.
  tıpkı amerikan tarihin de görülen cadı ve büyücü yakıştırmalarıyla insanların canlı canlı yakılması gibi.
5 entry daha