şükela:  tümü | bugün
  • 8 yıl buchenwald toplama kampında kalan ve bu kamptan sağ kurtulabilen alman yazar bruno apitz’in romanı. türkçesi "kurtlar arasında çıplak" olarak basılmıştır.

    roman bir bebeğin bavul içinde toplama kampına sokulmasıyla başlıyor. yaklaşık 50bin kişinin ölümlerle, işkenceyle, köle olarak yaşamaya çalıştığı toplama kampında bu bebeğin yaşaması için verilen çabanın anlatıldığı romanı okurken, kampta yıllarını geçiren apitz’in anlatımıyla okur toplama kampının vahşetini birebir yaşıyor.

    kitabın ana karakteri olan 3 yaşındaki çocuğun kampa gelmesiyle birlikte, toplama kampındaki insanların oluşturduğu uluslararası kamp komitesi(ukk) bir ikilemde kalıyor. eğer çocuk nazi subayları tarafından fark edilirse hem öldürülecek, hem de bu sayede ukk isimli örgüt açığa çıkacak ve kamptaki on binlerce kişinin hayatı tehlikeye girecektir. çocuğun kamp dışına çıkartılması ise onun ölümüne neden olacaktır. işte bu ikilem doğrultusunda şekillenen roman, ilerledikçe bu çocuğun yaşatılması için verilen mücadeleyi ve baskının en yoğun olduğu anda bile insanlığın umudunun sürebildiğini anlatıyor.
    dünyanın başına gelmiş en acı deneyimlerden biri olan nazizm’in toplama kamplarında, bir çocuğun yaşatılması için binlerce kişinin birleşebileceğinin ve insanın olduğu her yerde umudun var olduğunun göstergesi.

    ikinci dünya savaşı dönemlerine dair özgün hikâyesiyle mutlaka okunması gereken kitap, türkiye’de evrensel basım yayın tarafından basılmış durumda.
1 entry daha