şükela:  tümü | bugün
3 entry daha
  • eski roma oyun yazarı seneca'nın mitolojik karakter ve olaylardan etkilenerek yazdığı oyunu. daha sonraları ingilterede 14. ve 15. yy'ları, elizabethan dönemi oyun yazarları shakespeare'i, c. marlowe'u --ve nicesini-- , etkileyecek olan senecan tragedy türünün en iyi örneklerindendir kendileri.

    oyun thyestes'in,ikiz kardeşi ve aynı zamanda argos şehri kralı olan atreus'un karısını ayartmasını ; daha sonra da atreus'un ondan öç almasını anlatır. intikam şekli gayet acımasızdır : atreus thyestes'in iki çocuğunu öldürür ve etlerini ona yedirir.

    oyunun ilk perdesinde alegorik karakter fury ve atreus ile thyestes'in büyükbabaları tantalus'un hayaleti konuşurlar. fury hayalete ailedeki taht kavgalarını, aldatmayı, ensest ilişkiyi hatırlatır ve ileride thyestes'in çocuklarının atreus tarafından öldürülüp thyestes'e yedireceğini söyler. bu kehanet oyunun henüz başında belirtildiği için açık bir dramatik ironi örneğidir.

    oyun toplamda 5 perde ve 5. perde hariç her perde sonunda koro'nun yer yer ahlak dersi vermesi, yer yer oyun hakkında bilgi sunması, yer yer olayları yorumlamasından oluşur. kısadır, okunmalıdır.
2 entry daha