şükela:  tümü | bugün
7 entry daha
  • ülkemizde yöneticilerin ve patronların hepsi kendini lider zannetmektedir. yönetici ve patronlar çalışanlarının kendileri ile aynı ülküyü hedefi paylaştığını sanmakta ve durumun öyle olmadığını anladıklarında da "yok arkadaş bu devirde çalışkan, işe sahip çıkacak, güvenilir adam bulmak çok zor " diye hayıflanmaktadırlar. patronluğun yada yöneticiliğin kendiliğinden liderlik özellikleri barındırdığını ve otomatik olarak ta çalışanların kendilerini öyle gördüklerini zannetmektedirler. bu da cahilliğin, insandan, profesyonellikten anlamamaktan kaynaklanmaktadır. ayrıca çalışanlar yada yöneticiler arasındaki lider karakterli yada liderliği anlamış ve uygulayan kişileri de sevmezler ve insan yönetmeyi bilmemekle suçlarlar.

    sen adama kıymet verme, para verme, sigortasını yapma, mesaisini ödeme, zam yapma, arkasından ayrılma, fikirlerini çal kendi fikrinmiş gibi kullan, işin sorumluluğunu altındaki adama yükle, gerektiğinde kendi kıçını kurtarmak için adamı kurtların öne at, hata yaptığında laf sok tehdit et, kendi akraban aynı hatayı yapınca "gözden kaçmış" diyerek geçiştir, ekip çalışmalarında hatayı ekibine ödülü kendine ayır sonra "kendi işi gibi sarılmıyor" diyerek bir de p.zvnklik yap, şikayet et kıçımın lideri.

    adamı destekle, fikirlerine değer ver, önünü aç, adam gibi parasını zamanında ver (çok ver demiyorum o başka bir konu), güvende hissettir, sorunlarında yanında ol, sorumluluğu paylaş, çalışana yol göster, kendini geliştirmesine fırsat ver, senin işini daha iyiye götürmek için sana bile direnmesine imkan ver, akrabanı diğer çalışanlardan ayırma, adil ol, o zaman adam senin işini nasıl koruyor bak görürsün.

    kıçımın lideri değil gönlümün lideri ol.
15 entry daha