şükela:  tümü | bugün
82 entry daha
  • bugüne kadar "yetmez ama evetçiler"in ne kadar alçalabileceklerini dair bir sürü şey gördük. halil berktay'ın 1 mayıs solcuların iç hesaplaşmasıydı iftirası, hayko bağdat'ın gezi direnişi'nde polis megafonundan anons yapması, orhan miroğlu'nun star gazetesi yazıları, oral çalışlar ve ufuk uras gibi insanların gerçekten var olabilmeleri aklıma gelen en iğrenç örnekler. ancak ferhat kentel'in ilgili röportajını okurken, bu insanların seviyeleri hakkında her an yeni sürprizlere açık olmamız gerektiği kanısına vardım.

    ne diyor ferhat kentel? özetle "kck'da iftiraya uğrayıp tutuklanacaktık, başbakan bizi kurtardı." böyle bir vaka, namuslu bir insanın başına geldiğinde ondan beklenen şeyler çok basittir: türkiye'deki hukuk sisteminin tamamen politik konjonktüre göre belirlendiğini idrak etmesi, siyasal islamcı çetenin özel yetkili mahkemeler aracılığıyla yürüttüğü operasyonlara karşı bir tavır alması, en azından eleştirel ve şüpheci bir dil geliştirmesi.

    peki ne yapıyor ferhat kentel? sadece ve sadece kendini kurtarmakla yetiniyor. gayrımeşruluğu bu kadar açık bir davada yargılanan, tutuklanan, ceza alan insanların haklarını korumak yerine kaba etini kurtarmak için ali bayramoğlu'nu devreye sokuyor. kim bu bayramoğlu?, yıllardır çoğu birikim ve taraf yazarı gibi, liberal bokları bilimsel kisveyle türetmiş, 1930'lar cehapesi dilinin kurucu öğelerinden "savaş yönetim modelinin sürekliliği" söyleminin mucidi.

    röportajın bir diğer ilginç yanı, muhabirin ismail saymaz olması. saymaz'ı herkes özellikle hukuki adaletsizlikler üzerine yayınladığı haberlerle tanıyor. kendisi sözde terörist kitabının yazarı. ve evet, gerçekten de ülkenin her bir yanında sözde teröristler türetilirken; siyasi iradeye kavuşmuş savcı ve hakimler kck, ergenekon, devrimci karargah, şike ve diğer davalarda saçma sapan cezalar yağdırırken susan ve dava sonuçlarına müdahale ettiğini saklama gereği dahi duymadığı başbakanına müteşekkir olan bir ferhat kentel var ortada.

    sadece burada değil, sağda solda ferhat kentel'in öğrencisi olmakla övünen liberal solcular görüyorum. benzer bir durum murat belge için de geçerli. size bir şey söyleyeyim mi? sefilsiniz, çok ağır sefilsiniz hem de. hocanız; hadi her şeyi bir kenara bıraktım, zavallı bir korkak. kck'den yok yere aylarca tutuklu kalan büşra hoca* kadar yüreği var mı? ragıp zarakolu kadar delikanlı mı? hayır. heh işte, siz de onun öğrencilerisiniz.
31 entry daha