şükela:  tümü | bugün
1 entry daha
 • en maceracı ruh için bile fazla olabilecek bir yer. gerillalar, polisler, uyuşturucu tacirleri, jaguarlar, yılanlar. ne ararsak var 180 km içinde. pan american highway'in kesintiye uğradığı tek yer. ekolojik çeşitlilik zarar görmesin diye yol yapılmıyor. yerli halk da karşı yapımına. ayrıca zeminin bataklık kıvamında olması ve yol yapımına elverişsiz olması da sebep. çamurlu yüzey sebebiyle araçla geçmek de imkansız. araçla geçmeye çalışıp aracını orada bırakanların arabaları orada hala duruyormuş.

  bu ıssızlığı fırsat bilen uyuşturucu tacirleri kolombiya panama arasındaki uyuşturucu ticaretini buradan sağlıyorlar. ayrıca, kolombiya'nın marksist oluşumu kolombiya devrimci silahlı güçleri de hem panama hem de kolombiya tarafında kaçırma ve bombalamalarda bulunuyor. hatta 2000'de iki ingiliz kaçırılıp 9 ay boyunca rehin tutulmuş. panama ve kolombiya polisleri de bu bölgeyi daha güvenli hale getirmek için çalışıyor ama eğer oradan geçmek istersen bir miktar para ödemek gerekiyormuş ki o da 400-500 dolar falan mile bağlı olarak.

  burayı yürüyerek geçerken hadi insanlardan kurtuldun, hayvanlar ayrı bir dert. ekolojik çeşitliliğin en fazla olduğu yerlerden biri olduğu için türlü türlü böcek, akrep, yılan buralarda. bir de jaguar tarafından yenme ihtimali var.

  ben çok cezbedici buldum burayı ama gitme ihtimali nedir, gidince ormana adım atmaya götü yer mi insanın belli olmaz. ölmeden yapılması gereken şeylerden biri bana kalırsa ama yaptığınız son şey de olabilir. riski yüksek bir aktivite.

  birkaç fotoğraf :

  büyüklüğü görme açısından

  1972'de off-road aracıyla geçmeye çalışılmış ama sonuç başarısız

  ingilizlerin zamanında o bölgedeki tren yolu
2 entry daha