şükela:  tümü | bugün
4 entry daha
 • işte 2 yıl önce güvenli internet adı altında türkiye'ye zorla sokulan deep packet inspection tabanlı sistemlerin gerçek kullanım amacının ayyuka çıktığı an. "feyse gugıla girebiliyorum o zaman sorun yok" diyen insanın gözüne gözüne.

  normalde sadece güvenli internet vırt zırt seçen abonenin hangi sitelere gireceğini denetlemesi beklenen bu sistemin devlet hünkarlarının işine gelmediğinde çatır çatır keyfe keder siteye erişim engelleme aracı olarak kullanabileceğinin en bariz örneği.

  hukuki değil. hukuki olsa bunun için mahkemenin hali hazırdaki seçenekleri belli: dns ya da ip banlama. diğeri için öngörülen bir süreç yok. haliyle bu gücü eline seve seve verdiğin devletin o güçle seni nasıl maymun ettiğinin en bariz kanıtı.

  http://www.youtube.com/watch?v=uswg5vuddsc

  adresine türkiye'den girmeye çalışırsan tarayıcının "bağlantı engellendi" sayfası geliyor.

  oysa yurtdışından girmeye kalktığında youtube'ün "bu video malesef mevcut değil" sayfası geliyor. ssl'den girmeye çalışırsanız da bu geliyor. mesela örnek:

  http://www.youtube.com/watch?v=uswg5vuddsd (sadece sondaki harfi değiştirdim)

  bu iki talep arasındaki ayrımı sadece bağlantınızın içeriğini inceleyen bir sistem (dpi ya da transparent proxy vs) yapabilir.

  youtube'dan video kalkmış ama dpi tabanlı engel halen duruyor. nasıl korkutmuşsa birilerini anında bütün devlete verilen güç böyle çıkarcı bir amaç için istismar edilivermiş. muhtemelen sabaha mesai başlangıcında video'nun kalktığını anlayıp rahatlayan bir memur tarafından bu davranış kapatılacaktır.

  devlete niye istediği her gücün verilmediğini öğrenmeniz için aklınızın köşesinde bir örnek olarak dursun.

  edit:

  sözkonusu adres an itibariyle turk.net'ten erişilebilirken uydunet'ten açılmıyor. turkcell 3g'de de sorun olmadığı söyleniyor. dolayısıyla bu noktada devletin sadece sözünün geçtiği bazı isp'lerden (uydunet, ttnet vs) rica minnet durumu sözkonusu olabilir. güvenli internet zaten her isp'nin kendi geliştirdiği bir sistem olduğundan her isp'den ayrı ayrı talep etmek gerekli. yeni yasa tasarısıyla bu gereklilik de ortadan kalkıyor, bakan doğrudan isp'ler birliğine içeriğe erişim engelleme emri verebiliyor olacak.
39 entry daha