şükela:  tümü | bugün
129 entry daha
 • artık babam ve oğlum kıvamında dram filmlerini yada saçma sapan maskeli beşler kıvamında komedi filmlerini görmek istemediğim ülkenin sinemasıdır.

  bizim niye bir aksiyon macera gerilim bilimkurgu film serilerimiz yok? neden bir bourne serisi, bir transporter serisi çıkmıyor bizden? neden jason statham tarzında oyuncumuz yok? neden peki?

  çok basit: türk sinema oyuncuları tembel. ağlamaklı, acıklı sahneler çekim olarak bir aksiyon film sahnesi çekmekten çok daha kolay çünkü. 2 kişinin karşılıklı ağlaması, acıklı acıklı konuşmaları defalarca çekimi yapılabilecek çekim açısından kolay sahneler.

  ama aksiyon filmi dediğinizde, özellikle bireysel olarak fiziki eforun üst düzey olduğu sahneleri günde belki en fazla birkaç defa çekersiniz.

  çünkü bizim oyuncular 1 sene boyunca dövüş , muhabere, savaş , iletişim, psikoloji eğitimi almazlar. gerek yok çünkü, daya ikili ilişkileri, zengin kız - fakir oglanı, aşkına kavuşamayanı, aşkından öleni, aşkına başkaları tecavüz edeni, aşkına delireni, aşkının aşkıyla aşkını aşk yaşayarak aldatanı, aşkına tur bindireni, aşkını da aşkını da aşkını...

  kimse bütçe falan da demesin. çok fena kalbinizi kırarım:

  serbuan maut - ingilizce adı "the raid redemption"- 1 milyon 100 bin dolara çekilmiş bir 2011 endonezya yapımı aksiyon gerilim filmi. son yılların en iyi 10 aksiyon filminden biridir. imdb top 5000 de. puanı 7,6. 1 milyon 100 bin diyorum, endonezya diyorum. http://www.imdb.com/title/tt1899353/

  tropa de elite -türkçesi özel tim - 4 milyon dolara çekilmiş 2007 brezilya yapımı aksiyon filmi. puanı 8,1, imdb top 5000'de. http://www.imdb.com/title/tt0861739/

  bu iki filmin bütçesi, 18,2 milyon dolar'a çekilen fetih 1453'ün neredeyse 4'te 1'i. dünya tarihinin en büyük olaylarından birini anlatan fetih 1453'ün yeri ise içler acısı. bütçe yok diyecekler için bu örnegi verdim.

  tamamiyle beyin yoksunu bir sinemadır türk sineması. çağın ve dünyanın gerisinde kalmış, tek çekebildigi tür dram ve komedi olan ve bunları da çekilmesi daha kolay oldugu için çeken sinema, bütçe olmadıgından degil. aynı malzemeden çalmak gibi. başrol tiplemelerinin kenan imirzalıoglu ve kıvanç tatlıtug'a indirgenilerek tamamen şekilcilige kaçan bir sinema.

  sen 18 milyon dolara rezil bir film çekiyorsun, adam 1 milyon dolara harikalar yaratıyor. insan utanır biraz.

  yabancı dizi ve filmleri taklit etme sefilliği de bu dediklerimi destekliyor. yaratıcı beyin olmadığı için dışarıdan tutmuş dizileri çek ambalajı değiştir yayınla, yeni bir şey yaratmaya ne gerek var dimi?

  cüneyt arkın'ın yeşilçam'da çektiği tüm aksiyon filmlerinin seviyesine bile gelemiyor günümüz türk sineması. çünkü kimse kıçını kaldırıp da aksiyon çekmeye uğraşmıyor.

  dipnot: hala izlemeyen varsa serbuan maut - (baskin) izleyin ve "düşük bütçeli" bir aksiyon filmi nasıl bir şaheser olur görün.

  dipnot 2: eğer biri bana "ama kurtlar vadisi var kih kih kih" derse , demesin. çok fena saydırırım.
159 entry daha