şükela:  tümü | bugün
3 entry daha
 • post-rock furyasıyla yer edinmiş uzun, cümle veya söz öbeği şeklinde mesaj iletmeye dayalı olan grup ve şarkı isimlerinin indie ve tumblr senteziyle birleşmesinin bir sonucudur. hadi anladım çok istedin böyle bir isim koydun. bu yavşak hali 'sanatını' icra ederken nasıl oluyor da muhafaza edebiliyorsun?

  minimalist tema kapalı anlatımla buluşunca her şey çantada keklik oluyor zaten ve gençlerinin kendilerinin de anlam veremedikleri dönemsel ve sağlam temellere dayanamayan, kafalarında karmaşıklaşan hislerine tercüman oluveriyor. aslında böyle söylemek çok açıklayıcı ve anlaşılabilir kılıyor durumu.

  efendim "senle ayrıldık ama sana aldığım çiçeği besliyor musun?" olsun "çayı demledim battaniyenin altı sensiz soğuk" olsun bunlara örnek verilebilir.. tabii ki marjinallik ve seks teması içeren araya sıkıştırılmış sözler gerekli ki iş görsün.

  çılgınlar(son hecede ağız yayılıyor) gibiydim, korumasız çiçek gibi (hayır, hiçbir alakası yok)
  duygularımı beslerdin, öpücüklerin sevgisiyle
  battaniyenin altı artık ısıtmıyor evi
  ben sana geliyorum.. çay demlersin dii mi?

  durumu özetliyor aslında bu.

  tüm bunlara kontrast (adam burada sanat yabıyor işte) yaratmak amacıyla hafif kısık ve derinleşmiş sesle parçaya girmek ise çokça kullanılan tekniklerden biri. burada sanırım hedeflenen, "oğlum aslında biz aslında adam akıllı ağırlığı olan cool insanlarız, ileride ne olursa da cool adamın başına gelen durumlar sorun yok yani" imajını vermek. sözlerin kapalılığı da bu durumu 'karmaşık' göstererek olayı 'elitleştiriyor.' ahan da işte bu furyanın özeti bu aşağı yukarı.

  dinleyicileri bunları çok kişinin dinlemesini ise katiyen istemez. haşa çok kişi dinlerse tüm bu furyanın temellerini oluşturduğu o hava kayboluverir. eski tadını vermez olur.

  tabii ki tüm bu parçaların loş ışığın, sigara veya alkolün eşlik ettiği, hayata, aşka ve arkadaşlığa dair vasıfsız konuşmalarının döndüğü gece vakti ortamına eşlik edebilecek olması gerekliliği var. hangi formatı deniyorsanız deneyin eğer bu şart sağlanmıyorsa üzgünüm buradan ekmek yiyemezsiniz.

  teori dersi burada bitmiştir. pratik için pek bir gereklilik yok. lakin yüksek ihtimalle şansınızı yitirdiniz. yerini edinen edindi, kontenjanlar epey bir azaldı. yine de şansınızı denemekte fayda var.
22 entry daha