şükela:  tümü | bugün
36 entry daha
  • bu dünyanın sinema endüstrisini elinde tutan, istediği gibi oynayan yerin pek meşhur tabelası ilginç bir şekilde sinemayla yakından uzaktan alakası olmayan bir nedenle inşa edilmiş, amma ve lakin çok önemli bir görsel simge haline gelmesini bilmiştir. 1910'da kurulan nestor isimli ilk stüdyoyla ve bölgenin ikliminin çok verimli olduğunun kulaktan kulağa aktarılmasıyla film stüdyoları bölgeye akın etmiş, cecil b demille ve d w griffith gibi kodamanların da bölgeyi mesken tutup stüdyolarını kurmalarıyla beraber san fernando vadisi değere binmiştir. zaten bölgenin önemli kısmını elinde tutan aynı zamanda los angeles times gazetesinin sahibi de olan, harry chandler, hollywoodland emlakçılık firmasının reklamını yapmak için her harfi yaklaşık 15 metre yüksekliğinde olan, 4000 tane 20 wattlık lamba ile aydınlatılan ve 21,000 dolara mal olan tabelayı yaptırmıştır.

    normalde 1.5 yıl için yapılmış olan, ama sonradan benzer bir kader paylaştığı eyfel kulesi gibi şehrin simgesi olacak olan tabelanın hikayesi, 1932'de hollywood'a büyük umutlarla gelip başarısız olmuş peg entwhistle isimli 24 yaşında bir aktristin katılımyla trajik bir hal alacaktır. peg, ancak tek bir rol alabildiği hollywood'dan ve hayattan, ünlü tabelanın h harfinin üzerinden atlayarak çıkarken şehirde önemli değişimlerin olacağının farkında değildir. peg entwhistle'ın intiharıyla kırık düşlerin bir metaforu haline gelen tabela, 29da başlayan büyük bunalımın da emlak firmas üzerindeki etkisiyle, kırklarda kendi başına bırakılır.

    h harfinin devrilmesiyle devreye giren hollywood ticaret odası, sonra dört harfin atılması şartıyla tabelanın bakımını üzerine alır ve kalanını tamir ettirir. 1960larda kısmen yıkılan, bakımsızlaşan tabela bu sefer özel bir klubün girişimiyle tekrar tamir edilir. ancak tam d harfinin de tamiri bitmişken hemen yanındaki o düşünce devreye hugh hefner girer. playboy mansion düzenlediği ve yeni tabelanın harflerinin yapım masraflarını çeşitli ünlülerin(ki aralarında gene autry, andy williams ve alice cooper da var) üstlendiği partiyle beraber eski tabela yıkılır; hollywood 3 aylık bir tabelasız dönemden sonra yepyeni tabelasına kavuşur.

    bundan sonrasında zaten para basmaya başlayan hollywood cephesinde bir gelişme olmadığı için de tabela mutlu mesut, bakımlı hayatına devam ederken, l.a.'da çekilen her filme bir şekilde dahil olmayı da sürdürmektedir.
302 entry daha

hesabın var mı? giriş yap