şükela:  tümü | bugün
1 entry daha
 • ilk olarak belirtmek isterim ki, bir çaylak olarak girdiğim bu entry'nin duyarlı "yazar"lar tarafından görülüp desteklenmesini beklemekteyim.

  son zamanlarda sözlükteki gidişatın herkes farkındadır diye tahmin ediyorum fakat malesef uzun süredir bu gidişatı durdurmaya yönelik tek bir adım bile atılmadığı bir gerçek,
  aksine yıllardır bir "okur" olarak benim bile farkına vardığım bu gidişat hakkında yönetimin, geçmişi sağlam ve sözlüğün sözlük olduğu yıllardan gelen yazarların bir çözüm önerisi öne sürmediğini üzüntüyle gözlemliyorum.

  sol frame'in %80'ini kaplayan sözlük formatıyla alakasız başlıkların, formata uygun veya uygun olmayan başlıklardaki troll işgallerinin artık sadece benim canımı sıktığını sanmıyorum.

  bu arada entry henüz çok uzamamışken şunu açıklığa kavuşturayım, cümlelerim/yazı tarzım "uzun uzun okunulabilir kalitede" olmayabilir ki ben iyi bir okur olduğumu düşünmekle birlikte asla iyi bir yazar olduğumu iddia edemem.
  sizden sabırla okumanızı rica ediyorum.

  buraya kadar malumun ilanıyla oyalandık artık asıl noktaya gelelim.

  "kaliteli yazar hareketi" diye benim tanımladığım bu hareketin can alıcı noktası siz yazarlarsınız ama sadece yazarların kalkıştığı bir hareket yönetim tarafından da desteklenmezse tamamen havada kalır ve ilerde başarısız bir eylem olarak gülümsemeyle yad ederiz yani sana da iş düşüyor ssg.

  benim tavsilerim şunlar;

  1- çaylak onay listesi'nin yazarların kontrolünde olması: mevzu bahis "kontrol", listedeki sıralamanın "yazarların çaylak entrylerine verdiği şukela oylar" yoluyla belirlenmesidir. hatta çaylakların verdiği oylar da puanlamaya katılabilir ki puanlama konusunda kaçırılmaması gereken bir nokta var.
  "bu puanlamaya "çok kötü" oylar dahil değildir."

  biraz da açacak olursak: çaylak bir entry girer, bunu gören yazar şukela oy verirse yazar 2 puan almış olur. çaylak entrysine verilen çaylak şukelası ise 1 puan kazandırır. (farkındaysanız "çaylak onay listesi" tarihe gömülmekte ve "çaylak puanlaması" diye yeni bir sıralama ortaya çıkmakta)

  "puan bölü entry değeri" de ssg'nin belirlediği bir rakama ulaştığında o yazar artık yönetimin onayını alıp yazar olmaya hak kazanmış demektir.

  2- yazarların desteği: ilk maddede belirttiğim sistemin çalışması için yazarlar ve çaylaklar tarafından; "bugün","gündem" vs. gibi sekmelerin yanı sıra "çaylaklar" sekmesinin de sık sık ziyaret edilip bu oylamaya katkıda bulunmaları gerekiyor.

  aslında böylece sözlüğü iki katmana ayırmış oluyoruz; ekşi sözlük* ve çaylak sözlük**.
  çaylaklar da kendileri arasında konularda bilgi verip aydınlatabilecek, okuyup aydınlanabilecek. ayrıca yazarların oylaması söz konusu olduğundan biraz daha kontrollü entryler girecek.

  kısmen 2.lig**ten 1.lig*e çıkmak gibi bir durum olacak.

  3- kalitesiz yazarların ayıklanması:
  ("kime, neye göre kalitesiz!" denilebileceğinden öncelikle şunu belirteyim; ilk iki madde kadar gönülden destekleyemediğim bu maddeyi sadece fikir olarak görebilirsiniz yani ilk iki madde kadar çözüm odaklı değil fakat ben yine de düşüncelerimi yazıp sizlerden geliştirmeye yönelik yorumlar bekleyeceğim)
  ilk maddede sadece şukela oyların değerlendirilmesiyle "çok kötü" oylar gereksiz kalmış gibi bir yanılsama olabilir.

  "çok kötü" oyların işlevini şu şekilde güçlendirebiliriz; yine ssg'nin belirlediği bir limit sayıda "çok kötü" oy alan entry başına yazar, "1 birim eksi puan" alacak. toplanan bu birim eksi puanlar "yine ssg"nin belirlediği seviyeye geldiğinde yazar çaylaklığa düşürülecek sonrasında ancak ilk maddede belirtilen yolla tekrar yazarlığa yükselebilecek.

  özetle:

  -çaylaklar "formata uygunluk", "yazarlığı haketmek" koşullarını karışlayıp yazar olabilecek
  -çaylaklar açısından iyi oylar belirleyici olduğundan, daha iyi oy almak adına gereksiz trollüklerden kurtulucağız
  -yazarlar açısından kötü oylar tehlikeli olduğundan daha az nefret söylemi ve gg'lerle karşılaşacağız
  ve bu durum doğal olarak "kalite"nin artmasını sağlayacak
  (yönetim açısından ise)
  -çaylaklar sekmesinin canlanması sözlük hacmini entry bazında büyütecek
  -bu sistemin koşulları sağlandığı takdirde sistem kendi kendini çevireceğinden yönetim üzerine düşen iş azalacak
  -ve niceleri.

  uzun lafın kısasıyla:

  yönetim sadece sınırları belirleyecek, yazar ve çaylaklar kendi sistemlerini çevirecek.

  çok uzun oldu farkındayım ama en kısa haliyle böyle anlatabilirdim kafamdakileri,

  ben üstüme düşeni yaptım şimdi sıra bu entry'yi bir yazarın görüp, belki bu başlıkta ya da başka bir başlıkta paylaşarak konuyu gündeme taşımasında.

  hey sen! bi omuz ver dostum!

  unutmadan eğer dikkat çekmeyi başarırsam; bunlar sadece öneri/fikir, "geliştirici" yorumları-düzeltmeleri- okumak beni mutlu edecektir.
3 entry daha