şükela:  tümü | bugün
 • 2005 yılında mercedes s serisi araçlarda kullanılmaya başlayan adaptive cruise control teknolojisi.

  sistem öndeki araçla belli bir mesafeyi koruyarak arkadan çarpma sonucu meydana gelen kazaları en aza indirmeyi amaçlıyor.

  aracın ön tampon ve ızgarasına yerleştirilmiş 3 radar ve 1 kameradan aldığı dataları işleyen sistem aracın önünde olup bitene göre aracın hızını ayarlayar, fren yapar ve gerekli uyarılarda bulunur. kısa mesafe radarı 20cm'den 30 metreye kadar 80°'lik açıyla, orta mesafe radarı 60 metreye kadar 60°'lik açıyla, uzun mesafe radarı 200 metreye kadar 18°'lik açıyla aracın ön tarafına doğru ölçümler yapar. ekstra bir kamera 35°'lik açıyla 500 metreye kadar görüntü alır ve ölçümler yapar.

  bu sensörlerin yardımıyla sistem 0,2m - 150m arasındaki durumu analiz ederek, aracı yavaşlatır, gerektiği durumlarda durdurur ve tekrar istenen hıza hızlandırır. sistem, trafiğin yoğun olduğu bir yolda da tampon tampona öndeki aracı takip ederek, hızlanıp, durma kapasitesine sahiptir.

  sistem acil fren yapılması gereken durumlarda sürücüyü ses ve gösterge panelindeki görsel uyarılar yardımıyla uyarabilir ve fren yapabilir.

  sistem, gösterge panelinde diğer araçların hızını ve araca mesafesini de gösterebilir.
1 entry daha
hesabın var mı? giriş yap