şükela:  tümü | bugün
29 entry daha
 • bundan yalnızca 200 yıl önce, mastürbasyon, toplumun düşmanı olarak adlandırılıyor, hatta akıl hastalığının en başta gelen nedenlerinden biri olarak gösteriliyordu. bilimsel makalelerde ismi “kişinin kendi kendine zarar vermesi” (self-abuse) olan mastürbasyon, dönemin doktorlarına göre, yalnızca akıl hastalığına değil, ayrıca hafıza kaybına, körlüğe, sinir sistemi rahatsızlıklarına ve hatta sara hastalığına bile neden oluyordu. bu konu öyle bir hale geldi ki doktorlar, bir kişinin alkolik olup olmayacağını, o kişinin mastürbasyon yapıp, yapmadığı ile ölçer oldu.

  ahlaksız bir davranış olarak adlandırılan mastürbasyona engel olmak için, binlerce erkek ve kız çocuk, sırf böyle bir alışkanlık kazanmamaları için “önlem” amaçlı sünnet ediliyordu.

  o yıllar içinde hangi gazeteyi okusanız, hangi tıp/bilim yayınlarına göz atsanız, mastürbasyon ve mastürbasyonun sağlığa olan zararından bahsediliyordu. neredeyse, günümüzün “sigara sağlığa zararlıdır” kampanyası kadar yaygın bir konuydu.

  ve bütün bunları bir pazarlama fırsatı olarak görenlerde vardı...

  konunun popülerliği bahanesi ile işe başlamış ve mastürbasyon bağımlığını “tedavi” etmek için hizmet veren klinikler vardı o yıllarda. bu kliniklerden en meşhur olanlarından birinin michigan eyaletinde bulunan battle creek şehri ile aynı ismi taşıyan battle creek sanatoryum’du (the san).

  will ve john adındaki doktor kardeşler tarafında işletilen klinikte, mastürbasyonu tedavi etmek için takip edilen ana yol diyetten geçiyordu.... ama tabi ki sıradan bir diyet değil... bütün bunları bir fırsat olarak gören kardeşlerin yarattığı “özel diyet”.

  kliniğin başhekimi dr. john, mastürbasyon için gerekli arzunun, kendi geliştirdiği ve kahvaltılarda yenilen mısır gevreği ile yenilebileceğini söylemeye başladı ve kısa bir zamanda, dr. john’un geliştirdiği mısır gevreği, çocukları için endişe eden birçok ailenin evine girmeyi başardı.

  işte, o dönemde gündemi işgal eden mastürbasyon konusunu bir fırsat olarak gören dr. john harvey kellogg, bugün, halen evlerimize giren ve popülerliğini halen koruyan (ama başlangıç nedeni unutulan) kellogg’s corn flakes ürününün yaratıcısıdır.
19 entry daha