şükela:  tümü | bugün
7 entry daha
 • 1. basaracaginiza inanmak. basarabileceginize inanmadiginiz surece basarmaniz imkansiz. bunu gelistirmek icin de basarmak istediginiz konu hakkinda olabildigince okumak, bilgilenmek gerekli.

  2. hedeflerinizi yazarak listelemek. bu hedefleri neden istediginizi yazmak, bu hedefleri basarma stratejiniz uzerinde dusunmek ve plan yapmak ve de duzenli araliklarla bunlari tekrar tekrar okumak.

  3. kendinizi hedeflerinize ulasmis biri olarak zihninizda canlandirmak, olsaydi ne yapardim, nasil olurdu demek, hedef gorsellestirmek.

  4. bulabilirseniz kendinize bir akil hocasi bulmak, halihazirda olmak istediginiz yerde olan insanlarin yaninda olmak, onlardan faydalanmak gerekli. internetten de ilgili kuluplerle temasa gecmek mumkun bunun icin.

  5. istediginiz gibi sonuclanmayan seyleri hata olarak degil, yasanmasi ve ders cikarilmasi gereken deneyimler olarak gormek. bir zahmet dersleri de cikarmak.

  6. eger hayatinizda bir seyleri basaracaksaniz bunu kendinizin yapacaginin, baskalarindan birsey beklenilmemesi gerektiginin bilincine varmak, hayatinin sorumlulugu ustlenmek dedikleri sey.

  7. kisisel konfor alaninizin bi zahmet disina cikmak, gercekten dise dokunur basarilarin zorlanmadan, kendinden birseyler vermeden gerceklesmeyeceginin bilincine varmak.

  8. yuzde yuz emin olmayi beklemeden, yapmak, yapmaya cesaret edebilmek. yuzde yuz emin olmayi beklersen sonsuza kadar bekleyeceginin farkina varmak. nasil derler, just do it!

  9. kendine karsi durust olmak, istemedigin, sana yanlis gelen seyleri baskalarina hos gozuksun diye yapmamak.

  10. pes etmemek, durumlar ne olursa olsun hedeflerin dogrultusunda calismaya devam etmek, surekliligini korumak.

  (bkz: hayata dair tavsiyeler/@iwillshowyouwhatitmeans)
  (bkz: verimli çalışma rehberi/@iwillshowyouwhatitmeans)
  (bkz: rick pitino'dan başarının 10 sırrı)
  (bkz: kariyer tavsiyeleri)

  edit: valla başarı konusunda pek çok şey okudum, dinledim, bu işi formülize etmeye çalışanların teorilerini inceledim falan, hepsi de güzel çalışmalar, ama bu aralar başarı konusunda daha temel bir sonuca vardım, başarının sırrının ilk kuralı, herşeyden önce neye azmediyorsan onu sevmek sanırım, sevmeden katlanılmıyor zira başarının bedeline, katlanılıyorsa da onun adı hırs oluyor ve hem kişi için hem etrafındakiler için yıkıcı sonuçları oluyor.
8 entry daha