şükela:  tümü | bugün
29 entry daha
 • şimdi mikado'nun sayesinde netleştirdiğimize göre bu routing'den yapılan basit bir müdaheleyle türk telekom tarafından gerçekleştirilmiş. sadece popüler dns sunucular engelli (google, opendns). mesela yandex dns çalışıyor.

  bunun üzerine konuyla ilgili sorulara yanıt vermek gerekirse:

  "artık bizi fişleyebilirler mi?"

  bu durum eskisinden daha çok fişleme imkanı kazandırmıyor. zira dpi (deep packet inspection) ile değil routing'le çalışıyor. mesela yeni kabul edilen 5651 yasası ile gelecek olan url tabanlı engellemenin kazandıracağı fişleme olanakları bundan çok daha fazla.

  "bir güvenlik felaketi mi?"

  bundan emin değilim. eğer google dns'le kendisini güncel tutuyorsa bir sıkıntı olma ihtimali düşük. ama türk telekom'un koskoca google'ın türkiye dns temsilciliğini sormadan üstüne alması elbette her anlamda sıkıntılara gebe. ama teknik olarak şu anki durum 2007'den beri uygulanan dns engellemelerinden daha büyük bir problem gibi durmuyor.

  olabilecek en kötü senaryo türk telekom'un kullandığı çakma dns server'ın google'ınkilere göre güvenlik olarak daha zayıf olması, doğrudan erişime açık olması ve dns spoofing gibi bir yöntemle kötü niyetli kişiler tarafından tüm türkiye trafiğinin zararlı sitelere yönlendirmesi olabilir. o yüzden bu her neden yapılıyorsa çok uzun süre tutulmaması yerinde olur.

  "seçimleri etkiler mi? seçim sisteminin güvenliğini etkiler mi?"

  hayır. bu haliyle türkiye içinde kullanılan sistemleri olduklarından daha güvensiz yapmaz.
30 entry daha

hesabın var mı? giriş yap