şükela:  tümü | bugün
12 entry daha
  • ilk rus çarı olan dördüncü ivan, ülkesini yönetirken acımasız yöntemlere başvurduğu için "korkunç" lakabıyla anılır. 3 yaşındayken babasının ölümü üzerine moskova büyük prensi ilan edildi ve 14 yaşında çar unvanıyla taç giyerek ülkeyi kendi başına yönetmeye başladı.

    yaklaşık 1560'ta ivan'ın zorbalık dönemi başladı. karısı ile en büyük oğlu ölmüş, bir dostunun ihanetine uğramış ve siyasal sorunlarla bunalmıştı. bazı tarihçilere göre herkesin kendisine karşı olduğuna inandığı için aklını kaçırmaya başlamıştı.

    gençliğinde kendisine kötü davrandıkları için her zaman nefret ettiği boyarlar'dan (büyük toprak sahipleri) öç almaya başladı. topraklarına ve mallarına el koydu, bazılarını idam ettirdi. kendisini tutan halka ve tüccarlara karşı ise tutumu yumuşaktı. bununla birlikte, hoşuna gitmeyen herkesi cezalandırdığından hışmına uğrayanlar sadece boyarlar değildi. 1569'da novgorod kenti halkının kendisine suikast hazırladıkları kulağına gelince kenti ve çevresini yakıp yıktırdı, kent halkını da kılıçtan geçirtti. 1580'de çok sevdiği büyük oğluyla giriştiği bir tartışma sırasında onu yaralayarak ölümüne neden oldu.
16 entry daha